Ukrayna’nın mimari harikalarıyla ünlü üç şehri

Avrupa’nın en geniş ülkelerinden olan Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ilk yaşam izleri 10 bin yıl öncesine uzanıyor. Skylife Dergisi’ndeki gezi yazısında yer alan bilgilere göre, Maidan Nezalezhnosti denilen Bağımsızlık Meydanı, başkent Kiev’in merkezi.

Ukrayna’nın mimari harikalarıyla ünlü üç şehri- FOTO GALERİ

KİEV’DE GELİŞMİŞ METRO YOLU

Meydana bağlanan 1,5 kilometre uzunluğundaki Kreşçatik Bulvarı hemen her zaman hareketli. Şehrin en prestijli kafe, restoran ve mağazalarının sıralandığı cadde hafta sonları müzik, dans ve pandomim performanslarıyla şenleniyor.

Altın renkli kubbeleriyle ışıldayan kiliseler, Kiev panoramasının en dikkat çekici yapılarından. Şehrin en güzel manzaralarından birini sunan Podil Tepesi ’ne asırlık bir füniküler ile çıkılıyor. Buradaki Andriyiviski Uzviz Yokuşu, resim atölyelerinin ve hediyelik eşya tezgâhlarının sıralandığı keyifli bir gezi yolu. Gelişmiş metro ağı sayesinde şehrin çok rahat gezilebildiğini de ekleyelim.

Ukrayna'nın mimari harikalarıyla ünlü üç şehri

KARADENİZ’iN İNCİSİ ODESSA

Karadeniz ’in incisi olarak anılan Odessa, tarihi bir liman kenti. 1945 yılında kahraman kent unvanına layık görülen Odessa bununla gurur duyuyor. Odesa denince akla gelen belki de ilk şey meşhur merdivenleri. Potemkin Zırhlısı adlı filme konu olan merdivenler limana kadar uzanıyor.

1800 ’lü yılların ortalarında inşa edilen merdivenlerin en üstünde ise Roma stilindeki Duc de Richelieu Anıtı yükseliyor. Ülke geneline oranla yumuşak bir iklime sahip olan kentin uzun ve güzel kumsalları yaz aylarında rağbet görüyor. Şehir, 18. yüzyılda Rusların kontrolüne girince baştan aşağı yenilenmiş. Ünlü Rus yazar Puşkin ’in Odessa hakkında “orada Avrupa ’nın kokusunu alabilirsiniz” demesi boşuna değil. Kentin her iki yanda ağaçların gölgelediği bulvarları, klasik ve art nouveau yapılarıyla Paris ’i çağrıştırıyor.

Ukrayna'nın mimari harikalarıyla ünlü üç şehri

UKRAYNA’NIN ASLANI LVİV

Ukrayna ’nın en batısındaki Lviv ’de Eski Kent ’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi ’nde yer aldığını biliyor muydunuz? 755 ’nci yaşını kutlayan Lviv, Ukrayna dilinde aslan anlamına geliyor. Doğu Avrupa ’nın önde gelen eğitim şehirlerinden biri olan kent, özgün mimari dokusu ve 50 kadar müzesiyle her mevsim gezmeye uygun.

YAZIYI SKYLIFE DERGİSİ’NDEKİ KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir