Suda doğum zararlı mı?

Amateur

Günümüzde birçok kadın suda doğumu tercih ediyor. Yapılan araştırmalar, suda doğum yapan annelerin doğumdaki medikal müdahalelere (suni sancı, epidural, epizyotomi gibi) daha az ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Serpil Kırım özellikle doğum sancısından korkan anne adaylarına suda doğumla ilgili tüm merak edilenleri anlattı.

PembeNar Özel / Gülşah KaramanSuda doğum nerede ve nasıl yapılır?

Suda doğum için iki tür ortam hazırlanabilir. Bunlardan ilki sabit, devir daim imkanı olan veya olmayan sert küvetlerdir. Bu küvetlerin en büyük problemi hijyen ve sterilite açısından çok dikkatli olunması gerektiğidir. Diğer ortam ise portatif şişme havuzlarla sağlanır.Bu havuzların tek kullanımlık, her gebede yeni kullanılıp atılan kılıfları vardır. Bu yüzden hijyen ve sterilite açısından kullanımı kolay ve güvenlidir. Dilediğiniz odaya çabuk kurulum imkanı sağlaması ve yumuşak bir zemin oluşturması da diğer avantajlarıdır. Biz de portatif havuz kullanmaktayız.

Suda doğum iki aşamadan oluşuyor:

Doğum başlangıcı: Suyun ilaç dışı rahatlatıcı etkisi hedeflenir. Anne doğumun birinci ve ikinci evresinde (açılma evresinde) ihtiyaç duyduğu andan itibaren havuza girer. Ancak doğum burada gerçekleşmez. Doğum için anne havuzdan dışarı çıkar. Bu suyun rahatlatıcı amaçla kullanımıdır.Doğum: Doğumun ikinci evresinde anne havuza girdikten sonra bebek çıkana kadar havuzda kalır. Bebek doğum sonrası yine havuzda anne kucağındadır.

Kimler suda doğurabilir?

Normal doğum isteyen her gebeye suda travay (doğum) hizmeti verilebilir. Anne adayının suda doğumu istemesi için bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Peki, çiftler bu bilgileri nasıl öğrenebilir?Hastanemizde de her ay düzenli olarak yapılan doğuma hazırlık eğitimleri sayesinde anne adayları temel bilgileri edinirler, doğum sürecini öğrenirler ve kararlara aktif katılım sağlayabilirler.

Suda doğum için hangi şartların yerine getirilmesi gerekir?

Son yıllarda ülkemizde de birçok merkezde suda doğum yapılmaktadır. Anne adayları, uygun ekip ve hastane koşulları sağlandığında ve bu konuda bilgi sahibi olduklarında keyifle suda doğum yapabilirler.

Ailenin doğum öncesinde profesyonel bir doğuma hazırlık eğitimi alması önemlidir. Çünkü suda doğum doğal bir doğumdur. Bu yüzden ailenin karşılaşacaklarını öğrenmesi ve bunlara hazırlanması ve karalara aktif katılması önemlidir.Yani annenin su gibi akıcı olması hedeflenir. Bu sayede ortak bir dil oluşur. Aile panik olmaz. Daha sakin bir doğum olur. Çünkü suyun içinde anne ile sağlık personeli arasında tam bir iletişim ve güven şarttır. Ancak bu şekilde gebe kendini suyun akışına bırakabilir.

Diğer koşul annenin suda doğum için uygun bir aday olmasıdır. 37-42 hafta arası, anne ve bebek açısından az riskli (normal doğum yapması uygun olan gebeler) gebeler, doğum kanalı uygun ve bebeği 4000 gramın altında olan gebeler suda doğum için uygun adaylardır. Riskli gebelikler suda doğum için uygun değildir.Aileye destek olacak profesyonel kişilerin doğal doğum konusunda eğitimli ve istekli olmaları gerekir. Suya doğum gevşeme ve sabır işidir.

Suda doğum

ağrıyı azaltıyor mu? Kişisel deneyimlerimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki, gebeler suya girdikten sonra belirgin bir rahatlama hissediyor, ağrılarını daha kolay karşılıyor ve doğum süreci kısalıyor. İstisnasız her gebe suya girince büyük bir rahatlama yaşıyor. Gebelikte beden ve zihin doğum için hazırlanırsa ve buna bir de suyun rahatlatıcı etkisi eklenirse oldukça keyifli doğumlar gerçekleşiyor.

Doğuma hazırlık eğitimi alıp beden ve zihin hazırlığı yapan gerekli ekip desteği olan ve aktif fazda yani ağrıların en çok hissedilen döneminde suya giren gebeler epidural analjezi ihtiyacı duymuyor. Suyu girmek epidural analjezi (ağrısız doğum) kadar etkili olabiliyor. Sadece akışına bırakmak ve suyun rahatlatıcı etkisi ile bebeği karşılamaya odaklanmak ile süreç su gibi akıp gidiyor.

Avantajları nelerdir?

Suda doğumun bilinen en önemli avantajı ağrıyı azaltması ve doğum süresini kısaltmasıdır. Daha düşük ağrı skorları, daha az ağrı kesici ihtiyacı, daha kısa doğumlar, daha yüksek vajinal doğum oranları, daha az epizyotomi (dikişli normal doğum) ve doğumdan daha fazla tatmin olarak sayılabilir. Diğer tüm süreçler normal doğum ile aynıdır.

Tüp bebek tedavisi görmüş bir kadın suda doğum yapabilir mi?

Tüp bebek tedavisi ile gebe kalmak normal doğuma engel değildir. Dolayısı ile suda doğuma da engel değildir. Şöyle bir yanılgıyı düzelmekte fayda var; tüp bebek tedavisi gördüyseniz sezaryen ile doğum yapmak zorundaymışsınız gibi bir algı var. Bir tüp bebek uzmanı olarak şunu söyleyebilirim, eğer az riskli bir gebelğiniz varsa (kronik bir hastalığınız yok ve bebek kilosu 4000 gram altında, doğum kanalı uygun yani normal doğuma engel bir şey yoksa) suda doğum yapabilirsiniz.

İster normal doğum, ister suda doğum, isterse SSVD (Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum) olsun sonuç olarak doğum bir kas eylemidir. Beden, zihin ve bebeğin hormonlar orkestrası eşliğinde, uyum içinde çalıştıkları, muhteşem bir andır. Evet kolay olmayabilir ancak halledilebilir. Çok güvendiğiniz birinden ‘her şey yolunda’ cümlesini duymak sizi rahatlatır. Bebeğinize ve bedeninize güvenin, kendinizi bırakın ve bu unutulmaz anı rahatça yaşayın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir