Hormonlarınızı düzenleyip cildinizin parlamasını sağlayacak gıdalar

Ass

Sadece besin değeri yüksek bazı gıdaları tüketerek, parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Sadece besin değeri yüksek bazı gıdaları tüketerek, parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.
Kim sağlıklı bir üreme sistemine, hormonal dengeye ve parlak bir cilde sahip olmak istemez ki? Sizin de istediğinizi biliyoruz. Sadece besin değeri yüksek bazı gıdaları tüketmeye başlayarak bile bu yönde önemli bir adım atabilirsiniz. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin; hormonlar ruh halimizi, sindirimimizi, enerjimizi, libidomuzu, metabolizmamızı ve cildimizin görünümünü etkiler.
 
İhtiyaç duyduğumuzu besin maddelerini içermeyen gıdalar tüketirsek, hormonal dengemizi koruyamayız. İnsan vücudunun bu üç önemli makrobesini dengeli şekilde alması gerekir: Karbonhidratlar, protein ve özellikle yağ.
 
Yağ, hormonal denge için en hayati elementlerden biridir. Bizlere yıllarca yağsız beslenmenin doğru olduğu, kolesterol ve doymuş yağların zararlı olduğu söylendi. Bu doğru değil. Sağlıklı yağ, hormonlarımızın sağlıklı şekilde çalışmasını sürdürebilmek için üretmemiz gereken bir ham maddedir.
 

 
Neden mi? Hormonlar belirli yağ asitleri ve kolesterol kullanımıyla üretilir. Yani, eğer bu besin maddelerini almazsak, vücudumuzda hormon üretimini sağlayan madde bulunmayacağı için hormonsal sorunlar ortaya çıkar. Hücre yenilenmesi ve hormonların sabitlenmesi için vücudumuzun belirli yağlara ihtiyacı vardır.
 
Hormonal dengeye uygun beslenme
Öğünlerinizi her kategoriden bir besin maddesi seçerek zengin, hormon dengeleyici, cilt yenileyici hale getirebilirsiniz. Oldukça kolay, öyle değil mi?
 
1. Saf protein
Suda bekletilmiş veya filizlendirilmiş kabuklu yemişler
Fasulyeler
Tohumlar
Kinoa
Mercimek
Organik hindi, tavuk, biftek,, köy yumurtası
Açık deniz balığı

 

2. Hormon dengeleyen sağlıklı yağlar  
Hindistan Cevizi Yağı: Cilde iyileştirici etkisi bulunan lorik asit içerir. Hormon üretimi için çok faydalıdır. Kötü bakteri ve virüsleri öldürür. Sindirimi kolaydır, metabolizmayı hızlandırır.
 
Avakado: Vücudumuzun besin maddelerini absorbe edip kullanmasını destekleyen sağlıklı yağ içerir. Zengin bir lif, potasyum, magnezyum, E ve B vitamini ve folik asit kaynağıdır.
 
Taze tereyağı/Saf yağ: Hormon üretimi için kilit yapıcılar olan A, D, E ve K2 vitaminleri bakımından zengin bir kaynaktır. Yüklü miktarda yağ asidi içerir. Yağ asitleri de bağışıklık sistemini destekleyerek vücut mekanizmasını güçlendirir. Kötü bakteri ve virüslerle savaşır.
 
Yumurta Sarısı: A, D, E, B3, B6 ve B9 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor ve potasyumun dahil olduğu sayısız vitamin ve mineraller içerir. Tümü sağlıklı üreme sistemi, hormonal denge ve sağlıklı cilt için önemlidir.
 
Kabuklu yemiş ve tohumlar, zeytin ve zeytinyağı, keten tohumu yağı, fermente edilmiş balık yağı ve kültürlü süt ürünleri.
 
3. Antioksidan özelliği yüksek sebzeler
Koyu yeşil sebzelerden seçin: Brokoli, ıspanak, kabak, salatalık, vb.
 
Parlak renkli sebzeleri tercih edin: Yeşil, kırmızı, sarı ya da turuncu dolmalık biberler; kırmızı kabak, kırmızı (beyaz soğan, domates ve havuç)
 
Nişastalı sebzeleri unutmayın: Tatlı patates, şalgam, yuka, pancar, vb.
 

4. İyileştirici etkisi olan bitkiler , otlar
Tarçın
Kimyon
Kırmızıbiber
Sarımsak
Zencefil
Zerdeçal

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir