Duygusal zekada kadın ile erkek arasındaki fark!

Yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar, 12 duygusal zeka yetkinliğinin 11 ’inde, erkeklerden daha üstün çıktı. Üstelik araştırmaya göre kadınlar daha pozitif. Yeni bir araştırma kadınların, etkin liderlik ve üstün iş performansı için gerekli olan duygusal zeka ile ilgili yetkinliklerde daha iyi olduklarını gösteriyor. Dünyanın önde gelen insan kaynakları ve organizasyon danışmanlık şirketi Korn Ferry Hay Group’un (NYSE: KFY) yeni araştırmasına göre, kadınlar neredeyse tüm duygusal zeka yetkinliklerinde erkeklerden daha yüksek puan alıyor. Bunun tek istisnası olan duygusal kontrol konusunda ise iki cinsiyet arasında bir fark gözlemlenmiyor. 90 ülkede, yönetimin her seviyesinden 55.000 profesyonel üzerinde 2011 ve 2015 yılları arasında, Duygusal ve Sosyal Yetkinlik Envanteri (Emotional and Social Competency Inventory – ESCI), çerçevesinde toplanan veri, Richard E. Boyatzis, Daniel Goleman ve Korn Ferry Hay Group tarafından analiz edildi. Araştırma, kadınların etkin liderlik ile ilişkili olan duygusal ve sosyal yetkinlikleri erkeklere oranla daha iyi kullandıklarını ortaya koydu. Case Western Reserve Üniversitesi’nden Prof. Boyatzis, “Geçmişe bakarsak, iş hayatında kadınların kendilerini daha az yetkin, erkeklerin de daha yetkin değerlendirme eğilimi olduğu bilinmektedir. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, gerçek hiç de böyle değil. Eğer erkekler duygusal ve sosyal yetkinliklerini kullanmada daha fazla kadınlar gibi hareket etseler, iş hayatında belirgin olarak daha etkili olacaklar.” diyor.
Korn Ferry Executive Search Genel Müdürü Nilgün Langenberg ve Korn Ferry Hay Group Genel Müdürü Gökhan Toğrul, araştırma sonuçlarını açıklarken, dünyadaki gerçeklerin Türkiye’de de gözlemlendiğini vurguluyorlar.
Yapılan araştırmanın en önemli bulgularını şöyle özetliyorlar: Kadınlar ve erkekler arasındaki en büyük fark duygusal öz farkındalık yetkinliğinde. Kadınlar bu yetkinliği erkeklere göre yüzde 86 oranında daha fazla kullanıyorlar. (Kadınlar bu yetkinliği yüzde 18,4 oranında tutarlı bir şekilde, erkekler yüzde 9,9 oranında tutarlı bir şekilde kullanıyorlar.)
Kadınlar erkeklere göre yüzde 45 oranında daha fazla tutarlı olarak empati gösteriyorlar. Yine pozitif bakış açısı yetkinliğini kadınlarda daha fazla görüyoruz, fark yüzde 9.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir