Akne izleri için doğal çözümler

Akne izlerini evde doğal malzemelerle hazırlayacağınız karışımlarla geçirebilirsiniz.

Akne izlerini evde doğal malzemelerle hazırlayacağınız karışımlarla geçirebilirsiniz.
 Akne izlerinin geçmesi için öncelikle cildinizi her sabah temizlemelisiniz. Gece uyurken cilt üzerinde oluşan yağ tabakası, eğer temizlenmezse akneleri besler. Yüzünüzü her gün temizledikten sonra gülsuyu ile silebilirsiniz. Gülsuyu doğal sıkılaştırıcıdır. Temizlendikten sonra açılan gözenekleri sıkılaştırarak cildi korur.
 
Akne izlerini evde doğal malzemelerle hazırlayacağınız karışımlarla geçirebilirsiniz.  Her gün mümkünse sabah, değilse gün içinde müsait olduğunuz bir saatte bu karışımları akne izleri üzerine sürün. Eğer kronik sivilce sorununuz varsa mutlaka bir cilt hekimine muayene olun.
 
Sandal ağacı tozu, gülsuyu ve süt
1 tatlı kaşığı sandal ağacı tozu
1 çay kaşığı gül suyu
1 çay kaşığı süt
Malzemeleri karıştırıp macun kıvamına getirin. Akne izleri üzerine sürün. 20 dakika bekleyin ve sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Sandal ağacı tozu cilt lekelerinde kullanılan ve sonuç alınan bir bitkidir.
 
Buz
Buz kan dolaşımını hızlandırır ve iltihapları yatıştırma etkisi vardır. Küçük bir parça buzu temiz bir beze sarıp akne izleri üzerinde bir dakika gezdirin. Birkaç saniye buzu çekip sonra tekrar buzu gezdirin. Üç turu tamamladıktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.    
 
Yeşil çay
Yeşil çayı demleyin. Temiz bir kabın içine koyun. Ilınınca pamukla yüzünüze sürün. Kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın.  
 
Limon ve talk pudrası
1 tatlı kaşığı limon suyu
1 tatlı kaşığı talk pudrası 
Limon suyuyla talk pudrasını karıştırarak macun kıvamına getirin. Akne izleri üzerine sürün. Yirmi dakika bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.
 
Karbonat
1 yemek kaşığı karbonat
1 tatlı kaşığı su
Karbonatı suyla karıştırıp akne izleri üzerine sürün. 20 dakika sonra ılık suyla yıkayın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir