ZTE, kısa süre sonra ilk 5G destekli akıllı telefonunu piyasaya sürmeyi planlıyor

ZTE, CES 2018’de 2018’in sonu ya da 2019’un başlarında dünyanın ilk 5G destekli akıllı telefonunu çıkaracağını duyurdu.
ZTE, kısa süre sonra ilk 5G destekli akıllı telefonunu piyasaya sürmeyi planlıyor

ZTE, CES 2018’de çok güçlü bir yere sahip olmayabilir ama önemli bir duyuruda bulundu. Şirket, CES 2018’de 2018’in sonu ya da 2019’un başlarında dünyanın ilk 5G destekli akıllı telefonunu çıkaracağını açıkladı. ZTE, bu teknolojiyi getirmesine rağmen öncelikle operatörlerin 5G’ye geçiş yapması bekleniyor.

ZTE’nin ABD kolu CEO’su Lixin Cheng, Bloomberg’e verdiği röportajda cihazın 2019’un başlarına doğru tanıtılacağını ve 5G şebekelerinin ve gerekli yonga setlerinin kullanılabilir olacağını açıkladı. Amerika’da T-Mobile gibi operatörler 2020’ye kadar 5G teknolojisini desteklemeye başlayacağının garantisini veriyor.

Bununla birlikte ABD, Çinli üreticilere büyük bir barikat kurmaya hazırlanıyor. Huawei ve ZTE’nin hizmetlerine özel olarak gelişen bu süreç, Çinli şirketlere zor anlar yaşatabilir. Ortaya çıkan bilgilere göre ZTE, 5G teknolojisini alan ilk telefonlardan olacak ancak bu teknolojiye hazırlanan tek şirket onlar değil. Samsung, Kaliforniya’da 5G interneti dağıtmak için Verizon’la ortaklık kurdu.

Cihazdan bağımsız olarak, ZTE büyük olasılıkla 5G destekli akıllı telefonmı piyasaya çıkartan ilk firmalardan biri olacak. Ancak başkalarının da bu alanda planları olmadığını söylemek mümkün değil. Örneğin Samsung, bazı Kaliforniya evlerinde 5G internet’i dağıtmak için Verizon’la ortaklık kurdu. Apple’ın geleceğin iPhone’larında 5G ağları için Intel ile yakın çalıştığı bildirildi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir