Yerli başkan adayını maskeli EZLN militanları koruyor!

Ahegao

Meksika’nın ilk yerli başkan adayı Patricio’nun seçim gezilerinin fotoğraflarını AP haber ajansı dünyaya geçti.

Meksika’da başkanlık seçimleri için geri sayım başlarken, Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun (EZLN) destek verdiği Maria de Jesus Patricio Martinez kampanyasını sürdürüyor.

Ülke tarihindeki ilk yerli aday olan Patricio’nun seçim gezilerinin fotoğraflarını, Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı servis etti. Patricio’nun gövde gösterisi yaptığı yer, Zapatistaların kalesi Chiapas eyaletine bağlı Morelia oldu.

Maskeli EZLN militanlarının koruduğu bağımsız kadın aday, konuşmalarında kapitalizmi hedef alıyor. Patricio, “Biz iktidarı istemiyoruz. İnsan gibi, kendi özgünlüğümüzü koruyarak katılabileceğimiz bir alan istiyoruz” diyor.

Nahua yerlilerinden olan 57 yaşındaki Maria de Jesus Patricio, üç çocuk annesi. Ülkede, bir insan hakları savunucusu ve ‘geleneksel doktor’ olarak tanınıyor.


Meksika’daki başkanlık seçimleri, 2018’de gerçekleşecek.

Adını Meksika Devrimi’nin (1910-1920) lideri Emiliano Zapata’dan alan EZLN örgütünün temelleri, 1982 yılında atıldı. 1994 yılına gelindiğinde silahlı bir ayaklanma başlattılar, bazı belediyeleri işgal ettiler. Örgütün köyler dışında şehirlerde de destekçileri bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir