‘Vapur görevlisinden saklanıyordum’

Ass

NTV Radyo’da Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu ’20 Dakika’ programı, son dönemin en çok konuşulan isimlerinden Evrencan Gündüz’ü konuk etti.

“HAYATIN AKIŞI BENİ BURAYA GETİRDİ”
Son dönemlerde müziğiyle dikkati çeken, ünlü virtüoz gitarist Asım Can Gündüz’ün oğlu olan Evrencan Gündüz, müziğin yanı sıra Su Ürünleri Mühendisliği Fakültesi’nde eğitimine devam ettiğini söyledi. Okuduğu bölümü severek seçtiğini belirten genç şarkıcı, “Hayat beni sürekli müzikle temas halinde ilerletti. Buralara geleceğimi ya da bu işi profesyonel seviyede yapacağımı hiçbir zaman düşünmemiştim. Ama hayatın akışı beni buraya getirdi” dedi.

Genç müzisyen, babası Asım Can Gündüz’le ilk şarkısı ‘Vay Be’yi birlikte bestelediklerini ve ilk kez onunla sahneye çıktığını dile getirdi.

“VAPURDA MÜZİK YAPTIĞIM GÜNLER ÇOK ÖZELDİ”

Beşiktaş-Kadıköy vapurunda müzik yaptığı günlerin kendisi için çok özel olduğunu vurgulayan Evrencan Gündüz, “Kendi ayaklarımın üzerinde durabildiğime inandığım günlerdi. Aynı zamanda halkımı ve insanımı da tanıdığım zamanlardı” ifadelerini kullandı.

Vapurda müzik çalmanın komplike bir iş olduğunu anlatan Gündüz, “Her vapur seferinde inip akbil basman gerekiyor. Bazen tembellik yapıp inmiyorsun ve vapur görevlisinden saklanıyorsun. Vapurda 10 dakika içerisinde 3 parçayı sığdırman ve aynı zamanda arkasından hızlıca para toplaman gerekiyor. Benim için inanılmaz bir tecrübeydi” şeklinde konuştu.

“EVRENSEL MÜZİK YAPIYORUM”

Yaptığı müzik türünü “evrensel müzik” olarak adlandıran Evrencan Gündüz, “Günümüzde müziğin bütün tarzları birbiriyle sürekli etkileşim halinde. Müzik kendini tekrarladıkça diğer tarzlardan etkileşime girerek kendini yenilemeye çalışıyor. Ben müziğimde; hem blues, jazz, soul tarafını çok dikkatli şekilde inceliyorum, hem de başarılı olmuş insanları araştırarak kendi sentezimi oluşturmaya çalışıyorum. Seyirci benim yaptığım müziğe çok alışık değil, ama sevmeyecek diye de bir şey yok” dedi.

Barış Manço, Cem Karaca, Özdemir Erdoğan gibi sanatçıları örnek aldığını ve dinlediğini söyleyen Evrecan Gündüz, “O zamanlar müzikalitenin daha ön planda olduğu, ama söz yazarlığının da çok önemli olduğu zamanlardı. Ben o düşünceleri bu nesile güncelleştirerek aktarmak istiyorum” dedi.

“SEYİRCİLER KONSERDE EVİNİN SALONUNDA GİBİ HİSSEDİYOR”

Kendini amatör olarak tanımlayan genç müzisyen, “İnsanların asıl ilgisini çeken şey saf, samimi ve amatör olmamız, yani yaptığımız müzik değil. Mesela sahnede hata yapıyoruz ve sonrasında gülüyoruz… İnsanlar hata yapar, bunu korkulacak bir şey olarak görmediğimiz için, bu kadar rahat olduğumuz için seyirciler konsere geldiğinde kendini evinin salonunda beni izliyormuş gibi hissediyor” dedi.

“BİRCE AKALAY ÇOK ÖZEL BİR İNSAN”

Oyuncu Birce Akalay’la çok yakın arkadaş olduklarını ve ‘Sessiz Gemi’ şarkısını birlikte söylediklerini anlatan Gündüz, “Biz birbirimizi çok seven iki arkadaşız. Çok özel bir insan. Beni ilk kez internette dinlediğinde videomu paylaşarak altına ‘Benim kardeşim olur musun?’ yorumunu paylaşmıştı. Tanışıp arkadaş olduk ve birlikte bir parça yaptık” şeklinde konuştu.
Bir spor kulübüyle projesi olabileceğinin sinyalini veren genç şarkıcı, aralık ayında Jehan Bardur’la beraber 5 parça daha kaydedip müzikseverlerin beğenisine sunacağını söyledi.

’20 Dakika’ programı, hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanıyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir