Türk robot ‘Dalton’ ABD’de yarışacak

College

Özel bir kolejde okuyan öğrencilerin tasarladığı barfiks çekip engel aşabilen “ Dalton” isimli robot ABD ’de Fırst Robotics Competition yarışmasında Türkiye ’yi temsil edecek. Robotu tasarlayan 9 öğrenci robotu tamamladıktan sonra bu gün ABD ’ye gitti. Amerika ’da düzenlenecek Fırst Robotics Competition yarışmasına katılmak üzere Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferiyle ABD ’ye giden öğrenciler gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Yarışmaya gitmek için Atatürk Havalimanı ’na gelen öğrenciler işlemlerin ardından robotları hakkında bilgi verdi. Takım adına konuşan Eda Özkabaş, katılacakları yarışmanın ‘robotik yarışmalar ’ diye geçtiğini aktardı.
Amerika ’da uluslararası bir yarışmada Türkiye ’yi temsil edeceklerini aktaran Özkabaş, “Aynı zamanda çok iyi başarılara ulaşabilirsek buradan sonra bir üst kademeye daha çıkıp Amerika ’da tekrar bir yarışmaya daha gireceğiz. Bu başarıyı sağlamak için herkesin desteklerini bekliyoruz. Yeni bir takımız ama yarışma hakkında tecrübelerimiz var. Katılacağımız yarışma için Biz robot yaptık. Yaptığımız robota bazı görevler verdik. Bizim robotumuz engelleri aşabiliyor, kendi ağırlığını barfiks çekecek konuma gelebiliyor. Aynı zamanda top toplayıp top atabiliyor. Bir aksilik olmazsa başarılar elde edeceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir