Sıcak havalarda hangi renkler giyilmeli?

Sıcak havalarda en çok tiril tiril ve havadar giysileri tercih ediyoruz. Ancak ne giyeceğimiz kadar, hangi renkleri tercih edeceğimiz de sağlık açısından büyük önem taşıyor. Peki, sıcak havalarda hangi renkleri tercih etmeliyiz? İşte cevabı…

Siyah renk güneş ışınlarından koruyor

Yazın uzmanlar koyu renklerden yana. Her şeyden önce koyu renk veya siyah giysiler bizi güneş yanığı ve zararlı ultraviyole ışınlarından koruyor. Koyu renk ışınları alıyor ama kızılötesi ışınları yansıtıyor ve böylece bedenimizi daha iyi koruyor.

Koyu renkli giyinmek avantaj sağlıyor

Vücut tarafından verilen sıcaklık da koyu renklerle daha iyi dışarıya aktarılabiliyor. Özellikle koyu renkli giysiler, gelen sıcak esintiyi daha hızlı dışarıya verilebildiği için daha avantajlı.

Açık renkli kumaş giyerken dikkat!

Açık renk kumaşlar her zaman iyi bir seçim değildir.Buna karşın açık renkli kumaşlar vücudun sıcaklığını içeriye yansıtır, bu da vücudumuzu daha da ısıtır. Ek olarak, ısının giysilerin içinden geçmesine izin vererek bedenimizin daha hızlı ısınmasına neden olurlar.

Uzun giysiler tercih edin

Uzun giysiler seçerek kendinizi ultraviyole ışınlarına karşı korumayı ihmal etmeyin.

Rahat ve bol giysiler tercih edin

Ne renk seçerseniz senin yaz günlerinde mutlaka rahat, bol giysiler giyin. Bu şekilde havanın dolaşımını sağlarsınız. Giysi ne kadar dar olursa altında o kadar ısı birikir ve vücudumuz da kendisini soğutmak için terleyemez.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir