Rusya’dan flaş Türkiye açıklaması


Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusyanın Türkiye ile S-400 dahil olmak üzere askeri teknik işbirliğini değerlendirdiğini ve bu işbirliğinin dışarıdan hiçbir etkiye maruz kalmaması gerektiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Mariya Zaharova, gazetecilerin Amerikanın savunma işletmelerine karşı yaptırımlarının Moskova ile Ankaranın askeri teknik işbirliğine engel olmaya yönelik olup olmadığı sorusunu, Türkiye ile işbirliğimizi üçüncü ülkelerden bağımsız olarak değerlendiriyoruz. Diğer oyuncuların çıkarlarının farkındayız. Fakat bizim için özellikle Türkiye ile ilişkilerimizi desteklemek çok önemli ve bunu da yapıyoruz diyerek cevapladı.

Türkiye ile ilişkilerle ilgili sorunların olması halinde Rusyanın bunları ikili temelde çözeceğini belirten Zaharova, İşbirliği perspektifleri varsa bunları kullanıyoruz. Bu durumda da kullanacağız. Biz hiç şüphesiz ki planlarımız hakkında uluslararası birliklere haber vereceğiz. Bu planımız biliniyordu, biz hiçbir şey saklamadık, bölgesel ve uluslararası sorunları dikkate aldık. Bu yüzden Rusya diğer katılımcılardan bir şey saklamadan Türkiye ile diyalog kuruyor. Fakat bu işbirliğimizin dışarıdan oyuncuların etkilerine maruz kalmaması gerek dedi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir