Rıdvan Dilmen’in en iyi 11’i

Amateur

Rıdvan Dilmen ‘in Rüya 11’i şu oyunculardan oluştu:

1. DASAEV: Kaleci deyince aklıma sadece o geliyor. Zaten “panter” lakaplı olması da durumu açıklıyor. Kalede büyüyen, kolları ve bacaklarıyla her yere uzanan rakiplerinin korkulu rüyasıydı.

2. CAFU: Sağ kanadın tamamında tek başına çok rahat oynayabilirdi. Gerek kulüp düzeyinde, gerek milli takımda yaptıklarını hayal etmek bile zor. Tartışmasız gördüğüm en iyi sağ bek oydu.

3. ROBERTO CARLOS : Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sol beki. Hızı, topla hareketliliği, inanılmaz sert vuruşlarıyla komple bir kanat oyuncusu. Üstelik hücumdaki bu özelliklerine rağmen, mükemmel de bir savunmacı. Ondan daha iyisi gelmedi.

4. SERGIO RAMOS: Real Madrid gibi büyük bir takımda tutunmak zordur. Ramos geldiği ilk günden beri sanki ezelden Real Madrid ’liymiş gibi büyük oynadı. Hala da büyük oynuyor. Kademe anlayışı, tatlı sert futboluyla savunmanın bel kemiği.

5. BECKENBAUER: Dünya futbol tarihinin en iyi oyuncularından biri. Libero, stoper, orta saha her yerde oynayabilir, takıma her şekilde faydalı olabilirdi. Ayağı düzgün, futbolu aklıyla oynayan çok ekstra bir oyuncuydu.

6. BUSQUETS: Barcelona orta sahasında, savunmanın önünde oynayan kilit isim. Her maç o kadar fazla top kapıyor, o kadar atak kesiyor ve bir o kadar da yenisini başlatıyor ki yaptıkları bize artık sıradan geliyor. Oysa Busquets sıradan gözüken ama çok sıradışı bir oyuncu.

7. CRISTIANO RONALDO: Çalışmanın, azmin, dayanıklılığın sembolü. Yeteneklerini o kadar ustaca işliyor ve kullanıyor ki dünyanın en üst düzey futbol turnuvalarında harikalar yaratıyor. Rüzgar gibi hızı, seri çalımları ve müthiş falsolu şutlarıyla durdurulması imkansız.

8. CRUYFF: Bir takımın ihtiyacı olan beyin, yaratıcılık, kurgu, taktik bilgi, pas, şut kısacası her şeye fazlasıyla sahip. Oyuncu olarak yaptıkları yetmezmiş gibi teknik adam olarak yaptıkları da inanılmaz. O tam bir yıldız.

9. RONALDO: Onun kadar gücü ve yeteneği birleştiren bir futbolcu daha izlemedim. Adının başına “Fenomen” lakabının eklenmesi tesadüf değil çünkü o sahiden tam bir fenomen. Zekası, topla driblingleri, gücü, sertlikten sakınmaması Ronaldo ’yu eşi az bulunur bir golcü yapıyor. Ondan daha iyi bir komple golcü düşünemiyorum.

10. MARADONA: Ondan sonra gelen herkesin adı Maradona ’yla kıyaslandı ve bu tarih boyunca böyle olacak. Çünkü Maradona, bir futbol sanatçısıydı. Onun yeteneklerini anlatmaya gerek yok. Zaten hala pek çok insan Maradona ’nın en iyi futbolcu olduğuna inanıyor.

11. MESSI: Arjantin ’in Maradona ’dan sonra dünya futboluna ikinci armağanı. Hızı ve zekasını bu kadar etkin kullanan başka futbolcu izlemedim. Messi, yeşil sahada ne isterse yapabilir. Zaten yapıyor da. Onu izlemek sahiden büyük keyif.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir