Olof Palme cinayetini 133 kişi üstlendi

Amateur

Zamanın İsveç Başbakanı Olof Palme ’nin uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin 30 ’uncu yıl dönümünde, İsveç Polisi Palme Grubu ile savcılık yetkilileri ortak bir basın toplantısı düzenledi. Dünya basının da yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısın başında Palme Cinayeti Soruşturma Grubu şefi Kerstin Skarp, Olof Palme cinayeti soruşturmasında ortaya çıkan yeni bir gelişmenin olmadığını, ancak soruşturmanın şu andaki durumu ile geçen 30 yıllık süredeki gelişmelere geri bakmak istediklerini söyledi.

10 BİN KİŞİ İFADE VERDİ

Basın toplantısında verilen bilgilere göre Olof Palme cinayeti ile ilgili olarak şimdiye kadar 10 bin kişinin ifadesine başvurulduğu, bunlardan 133 kişinin cinayeti üstlendiği, soruşturma dosyaları rafları uzunluğunun da 250 metreyi bulduğu açıklandı.

ZAMAN AŞIMI YOK, ÖDÜL HALA GEÇERLİ

Zaman aşımına uğratılmayıp, dosyası hala açık olan Olof Palme cinayetinin 30 yıl önce işlendiği gün 28 Şubat ’ta 14.00 ile 22.00 saatleri arasında cinayetle ilgili ellerindeki bilgileri bırakmak isteyen kişiler için de polis binasında bir grup görevlendirildi. Palme cinayetinin çözülmesinde yardımcı olabilecek ihbarı yapana verilecek 5 milyon euro civarındaki ödül ise hala geçerli.

30 yıl önceki Palme cinayeti soruşturmasında PKK bağlantısından Güney Afrika ve CIA bağlantısına kadar bir çok iz sürülmüş, Christer Pettersson adlı bir İsveçli cinayetten mahkûm edilmiş ancak İsveç Yüksek Mahkemesi tarafından aklanmıştı. (dha/Ersin Arslan)

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir