Obama’dan adaylara çağrı: Gerilimi tırmandırmayın

ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık için yarışan adayları ‘gerilimi tırmandırmamaları’ uyarısında bulundu. Obama adayların ‘hakarete ve ABD’lilere karşı kesinlikle şiddete başvurmamaları gerektiğini’ söyledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Cumhuriyetçi Parti’den aday adayı Donald Trump, destekçileri ve karşıtları arasında arbede çıkması nedeniyle Chicago mitingini iptal etmişti. Trump karşıtı protestocular, Cumhuriyetçi aday adayını tahrik edici, kışkırtıcı bir dil kullanmakla suçluyor.

Cumartesi günü Dallas’ta Demokrat Parti’nin bağış etkinliğinde yaptığı konuşmada adaylara şu sözlerle seslendi:

“Başkan adaylığı için yarışan arkadaşlar ‘Nasıl daha iyisini yaparız’a odaklanmalı. Hakaretlere, okul bahçesi sataşmalarına, gerçekleri ihmal etmeye, ırk ve inanç ayrılıklarına değil.”

Trump, Cumartesi günü ABD’nin başkenti Washington DC ve Wyiming eyaletindeki ön seçimlerde büyük yenilgi yaşadı. Washington DC’de Cumhuriyetçilerden Florida Senatörü Marco Rubio kazanırken, Ohio Valisi John Kasich de az farklı ikinci oldu.

Trump, Washington DC’de delege çıkaramadı, Wyoming’de ise bir delege çıkarabildi. Trump’ı Chicago mitingini iptal etmeye iten protestolar mitingden yaklaşık bir saat önce başladı ve iptal edildiğinin duyurulmasından sonra da devam etti.

Donald Trump’ın Chicago mitinginde olay çıktı

TRUMP: BEN ÖFKELİ GRUBU TEMSİL EDİYORUM 

Illinois Üniversitesi’nde bir araya gelen kalabalık ile karşıtları arasında arbede çıktı. Trump destekçileri adayları lehine slogan atarken, bazı göstericiler ise Demokrat Parti’den aday adayı Bernie Sanders lehine slogan attı.

Protestocular ırkçılık karşıtı ve göçmen haklarını savunan dövizler taşıdı. Chicago’daki olayların ardından Fox News televizyonuna konuşan Trump, ayrımcılığı tetiklediği iddialarını yalanladı.

Trump, “Ben öfkeli büyük bir grubu temsil ediyorum. Her iki tarafta da büyük bir öfke var” dedi. Trump’ın Cumhuriyetçi rakipleri Marco Rubio ve Ted Cruz da olaylar için ‘çok üzücü’ dedi.

Donald Trump’a tepki: Titanik’i de İslam batırdı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir