Mısır İsrail askerini konuşuyor

İsrail ordusuna katılan Mısır ’ın İskenderiye kenti doğumlu Dina Ovadia (22), Mısır ’da bir kez daha gündeme geldi. 15 yaşındayken İsrail ’e yerleşen Ovadia, İsrail ordusuna katıldığı için vatandaşlıktan çıkarıldı.

Al Monitor ’un haberine göre, Ovadia ilk olarak 2013 ’ün mart ayında, İsrail ordusunun blog ’undaki bilgilerle Mısır medyasında yer almıştı, ancak olay söz konusu dönemde büyük yankı uyandırmamıştı. Ovadia ’nın hikayesi 2014 ’ün Nisan ayında bir kez daha konuşulmaya başladı. Ovadia ’nın İsrail ordusu blog ’una yazdıkları şöyle:

“İslam veya Hıristiyanlık’la bir geçmişim yoktu. Ne olduğumu hiç bilemedim. Ailem Yahudi geleneklerine tutunmadı ve her zaman onların seküler Hıristiyanlar olduklarını varsaydım.

Bir gün evdeyken bir çığlık ve bardak kırılması sesi duydum. Çok panik oldum. Dışarı çıktım ve beş maskeli kişi gördüm – Selefilerdi. Sakalı adamlar cübbeliydi, ellerinde sopaları, omuzlarında ise tüfekleri vardı. Kapıdan girdiler ve evdeki erkeklerin nerede olduğunu sordular.”

Mısır’da dört yaşındaki çocuğa müebbet hapis!

Yahudi oldukları için evlerinin basıldığını söyleyen Ovadia, saldırganların kardeşine ve kuzenine ateş açtığını ancak bilerek ıskaladığını aktardı. Saldırganların aileye evi terk etmelerini söylemesi üzerine birkaç gün sonra Tel Aviv ’e taşınan Ovadia ailesi, eşyalarını yanlarına alamamış. Ovadia, İsrail ’de liseyi bitirdikten sonra orduya katılmış ve ordu sözcüsü olmuş.

Mısır ’da Rulin Abdullah olarak tanınan Dina Ovadia ’nın anlattıkları Mısır ’da soru işaretleriyle karşılanıyor. Mısır medyasında son günlerde yapılan haberlerde Ovadia ’nın İsrail propagandası yaptığı vurgulanıyor.

Netanyahu İsrail’i çevrelemek istiyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir