“Meteorolojik tahminde başarı yüzde 90’ın üzerinde”

Amateur

Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, teknolojinin gelişmesiyle meteorolojik tahminlerdeki başarının da artmaya başladığını söyledi.

Yeteri kadar uzmanın bulunması ve meteorolojik altyapının iyileştirilmesiyle tahminlerde başarı oranının da yükseldiğini belirten Güneş, “Yeni kurulan radarlarla, tahminlerimiz çok daha iyi hale geldi. Özellikle kısa vadeli tahminlerde gerçekten yüzde 90’ın üzerinde bir tutarlığa ulaşıldı.” dedi.

“Çiftçiler önlemlerini meteorolojiye göre alsın”

Özellikle çiftçilikle uğraşan vatandaşların meteorolojik tahminleri ve uyarıları dikkatle takip etmesi gerektiğini aktaran Güneş, şöyle konuştu:

“Çiftçiler için zirai don uyarılarında önemli başarılar elde edildi. Burada vatandaşlarımızdan isteğimiz meteorolojiyi takip etsinler verilen uyarıları dikkate alıp ona göre önlemlerini alsınlar. Zaten büyük çiftçilerimiz meteorolojik uyarıları çok yakından takip ediyor. Böylece ürünlerini büyük zarar görmekten kurtarıyorlar.”

Avrupa Uydu Teşkilatına üye olan Türkiye’nin 6 uydudan görüntü aldığını vurgulayan Güneş, 9 bölgeden hava tahmini için balon gönderildiğini, 18 radar bulunduğunu, bin 450 noktada gözlem yer istasyonlarının hizmet verdiğini sözlerine ekledi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir