Marmaris sokaklarındaki cins köpekler İngiltere yolcusu

İskoç asıllı Jeannie Thirkill, sokaklardan topladığı 11 safkan Golden Retriever cinsi köpeği, gönüllü olarak çalıştığı kedi rehabilitasyon merkezindeki kan testleri ve karantina süreleri ardından İngiltere’deki bir dernek aracılığıyla yeni evlerine kavuşturacak. Marmaris sokaklarında 1993 yılından bu yana safkan köpekler bulduklarını anlatan Thirkill, şöyle dedi:

“Marmaris’te kırma sokak köpeklerinin yanı sıra Boxer, Seter, Cooker, Rottwailer yada Koli cinsi gibi çok çeşit köpek yaşıyor. Son olarak da Golden Retriever cinsi köpekler sokaklarda sahipsiz gezmeye başladı. Bakamayan onları sokağa attı. Barınaklar cins köpeklerle dolmaya başladı. Birkaç ay önce İngiltere’de ‘Mutlu patiler’ isminde bir dernekle tanıştık. İçmeler, Gökova ve Didim’deki barınaklar bu dernekle bir anlaşma yaptı. Sokaklardan topladığımız safkan köpekleri, yasal sürelerince barınaklarımızda bakıp sonrasında İngiltere’de onları sahiplenmek isteyen kişilere göndereceğiz.”

1 KÖPEK KURTARMAK 1000 PAUND

Bir köpeğin yurt dışında sahiplendirilmesinin pahalı bir iş olduğunu belirten Thirkill, “İngiltere’deki dernekler kermesler gibi etkinliklerle para topluyor. Topladıkları paralarla bu köpeklerin ev sahibi olmasına yardımcı oluyor. Bir köpeğin uçak bileti, tahlilleri ve 4 aylık karantina süresinde harcanan para yaklaşık 1000 pound (Yaklaşık 4 bin 160 TL). Dernekler bu paraları karşılıyor. Karantina sürelerinde de kendi ülkelerindeki yeni sahiplerini buluyor” dedi.

Türkiye’yi çok sevmesine karşın köpekleri burada sahiplendirmediğini dile getiren Thirkill, Türk bir aileye köpek vermeden önce bir araştırma yapması gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Önceden köpeği var mıydı? Varsa ne oldu? Sokakta mı öldü? Yoksa eceliyle ailenin yanında mutlu bir şekilde yaşadıktan sonra mı öldü? Bunlara bakıyorum. Herkes bir köpek istiyor. Çok seviyorlar bakmak istiyorlar bundan hiç şüphem yok. Ancak çocuklarına baktıkları gibi bunlara bakmaları gerekiyor. Bunun farkına vardıklarında da hayvan bakmak onlara zor geliyor. Bu nedenden dolayı cins de olsa kırma da olsa köpekleri yurtdışında sahiplendiriyorum.”

“SOSYAL MEDYADA SATIYORLAR”

Devletten yasa çıkararak hayvan üretiminin önüne geçmelerini isteyen belirten Thirkill, “Barınaklar boşalana kadar hayvan çoğaltılmasının yasaklanması gerekiyor. Satışın zaten yasak olması lazım. Bir de sosyal medyalarda hayvan satışı yapılıyor. Bunların da tamamen yasak olması gerekiyor. Marmaris gibi ufak bir ilçede bile sadece barınaklarda 400’den fazla sahipsiz köpek var. Artık yeter bunun önüne geçilmeli” dedi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir