Koruma alanlarında balık arttı, gelir yükseldi

Koruma alanlarında balık arttı, gelir yükseldi

Türkiye’nin deniz ve kıyı koruma alanları sisteminin güçlendirilmesi projesi kapsamında elde edilen gelişim parmak ısırtıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (TVKGM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye (UNDP Türkiye) tarafından yürütülen Türkiyenin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında elde edilen sonuçlar Deniz ve Kıyı Koruma Alanlarının (DKKA) önemini bir kez daha ortaya koydu.

Sağlıklı denizlerin, türlerin ve yaşam alanlarının göstergesi olan DKKAlar, etkin bir yönetim ile yerel ekonomi ve kültürel değerleri destekliyor ve bunların gelecek nesillere aktarılmasını sağlıyor. Deniz koruma alanları geniş bir denizel hizmet ve ürünler yelpazesi sunarken, sağladıkları faydalarla da alanlarda yaşayanların bireysel ve sosyal refahına katkıda bulunuyor. Bunun en güzel örneğini Gökova, Köyceğiz-Dalyan, Datça-Bozburun ve Fethiye-Göcek ÖÇK Bölgeleri ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkında yürütülen Türkiyenin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi.

BALIKÇILIĞA KISITLI ALANLARDA BALIK ARTIŞI
Gökova ÖÇK Bölgesinde, proje kapsamında ilan edilen altı balıkçılığa kısıtlı alanı, yöredeki kıyı balıkçıları arasından seçilen deniz korucuları denetliyor. Bu uygulama sayesinde İngiliz Limanı bölgesindeki balıkçılığa kısıtlı alanlarda yapılan sayımlara göre genç lahosların sayısı yaklaşık 18 kat artış gösterdi.

BALIKÇI GELİRLERİ YÜKSELDİ
Bölgede faaliyet gösteren S.S. Akyaka Su Ürünleri Kooperatifinin verilerine göre; Gökova ÖÇK Bölgesinde balıkçılığa kısıtlı alanların ilanından önce tekne başına elde edilen aylık gelir yaklaşık Bin 500 TL iken bu miktar, ilandan üç yıl sonra yaklaşık 2 bin 300 TLye yükselerek 1.5 kat artış gösterdi.

BEKİR TOSUN
MUĞLA

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir