Kentin gürültüsünden uzaklaşıp koyun yetiştiricisi oldu

Anal

Zonguldak’ta yaşayan 61 yaşındaki Suat Karakaş, şehir yaşamının gürültüsünden uzaklaşmak için gittiği köyde hobi olarak yetiştirmeye başladığı Romanov cinsi koyunları, şimdilerde ülkenin dört  bir yanına satıyor.

Kentte uzun yıllar müteahhit olarak çalışan evli ve 2 çocuk babası  Karakaş, kentin gürültüsünden uzaklaşmak için 6 yıl önce Çaycuma ilçesine bağlı  Saltukova beldesi Yukarı İhsaniye köyüne ev yapmaya karar verdi.

Çiftlikte kanatlı hayvanlar için 150 metrekarelik kümes alanı da  oluşturan Suat Karakaş, istihdam ettiği 4 kişiyle birlikte yüksek doğum oranıyla  tanınan koyunların bakımını yapıyor.

Kentte geçen yıl vergi sıralamasında ilk 100’ün içerisine giren  Karakaş, 2 bin ila 2 bin 500 liradan alıcı bulan koyunlarından yıllık yaklaşık  400 bin lira ciro elde ediyor.

“ROMANOV KOYUNUNA BAKMAK GEREKİYOR”

Suat Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gençliğinden bu yana  hayvan yetiştirme merakı olduğu belirterek,  “Köyde çobanlık yapmakla koyun  yetiştiriciliği farklı bir olay. Romanov koyununu çok araştırdım. O zamandan bu  yana Romanov yetiştiriciliğinde 6. senemiz oldu.” diye konuştu.

Bu cins koyuna bakmanın sabır ve emek isteyen bir iş olduğunu, diğer  koyunlardan farklı olduğunu anlatan Karakaş, şöyle konuştu:

“Hem 2 senede 3 kere doğurabilme hem de ikiz, üçüz, dördüz doğurabilme  özelliği var. Diğer koyunlar gibi değil. Romanov koyununa bakmak gerekiyor.  Bakarsan koyun da sana bakar. Türkiye’nin birçok vilayetine koyun verdim.  Oralarda da yetiştiricilik devam ediyor. Asıl amacımız, Romanov koyununu sağlıklı  bir şekilde bilen kişilerin eline, üreticilere verip çoğalması. İnşallah başarılı  oluruz.”

 “BAŞARAMAYACAĞIM İŞE KOLAY GİRMEM”

Koyun yetiştirmeye karar verdiğinde çevresinden olumsuz tepki  almadığını dile getiren Karakaş, “Hiç kimse bana, ‘Başaramazsın.’ demedi.  Başaramayacağım işe kolay girmem. Bu işin zorlukları var. Başarmak için o  zorlukları çekmek gerekiyor. O zorlukları çektim. Şimdi Allah’a şükür her şeyi  yoluna oturtturduk. Benim bütün arkadaşlarım böyle bir hayatı istiyorlar. Hepsi,  ‘Köyde bir ev alalım, bizler de yapalım’ diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Karakaş, ülkede Romanov cinsi koyunların çok fazla olmadığını dikkati  çekerek, gelecekte ilginin daha da artacağını ve bu koyun cinsine yatırım  yapacakların ileride kazanacağını da sözlerine ekledi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir