Kas ağrılarına ve kayıplarına ballı çözüm

35 yıllık üretici ve Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, “ İşlem görmemiş ham balı düzenli tükettiğinizde günden güne enerjinizin arttığını göreceksiniz. Sağlık ve formda bir yaşam için, spor yapan ve yoğun aktivitesi olanlara ham bal; vücuda kısa sürede etki ederek kas liflerinin gerilmesi ve yırtılması gibi sorunlar ortaya çıkmadan egzersiz sürecinizdeki aşınmaları önlüyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yaz aylarının yaklaştığı ve spor salonlarının dolduğu şu dönemde metabolizmamızı hızlandırmak, kaslarımızın yorulmadan verimli çalışmasını sağlamak için çok güçlü bir antioksidan ve enerji kaynağı olan ham balı düzenli tüketmenin oldukça önemli olduğunu söyleyen Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, “Her ne kadar egzersiz yapmak kasları geliştirse de egzersiz sürecinde kas inşa edilirken, kas liflerinin gerilmesi, aşınması ve yırtılması gibi sorunlar ortaya çıkıyor.Bu yüzden vücutlarını geliştirmek isteyen kişiler, her zaman kasları iyileştiren besinlere ihtiyaç duyar. Ham bal, vücuda kısa bir sürede etki ederek enerji düzeyini artırır ve egzersiz sürecinde oluşan aşınmaların da önüne geçer.” dedi.

Spor yapanların enerji kaynağı ham bal

Pastörizasyon işlemi görmemiş ham bal tüketiminin önemi hakkında bilgiler veren Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, “Ham bal, kas yorgunluklarının ve ağrılarının giderilmesinde faydalı olmakla beraber kas gelişmesinde de çok katkısı vardır. Sporcular genellikle balın faydalarından yararlanır çünkü dayanıklılığı arttırır ve enerji verir. Bunun yanı sıra bal, kasların geri kazanımı için önemli olan B1, B2, B3, B5 ve C vitaminlerini içerir. Balda bu vitaminler sadece küçük miktarlarda bulunsa da, bu yiyeceğin metabolizmayı iyileştirme potansiyeli vardır.” diyor.

Vücuttaki direnci artırıyor, yağ yakımına yardımcı oluyor

Ham bal, vücudun günlük ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri tek başına yüzde 40 oranda karşılıyor. Bu sayede vücut direncinizi artırarak vücudun maruz kaldığı deformeleri kısa sürede yeniliyor.

Spor yaparken vücudundaki yağı yakmak isteyenlere öneride bulunan Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, “Spor esnasında, 1 litre suya 1-2 tatlı kaşığı bal ve limon karışımı kan şekerimizin düşmesini engeller, daha çok yağ yakmamıza yardımcı olur ve kas kaybetmemizi büyük ölçüde önler.

Böylece spor sonrası kas kaybına bağlı yorgunluklar ortadan kalkar ve vücut direncinizi artırır” ayrıca Aksoy, “ Ham bal çok etkili bir doğal antioksidandır. Onu tüketerek, vücudunuzun savunma sistemine ve hücrelerinizin yenilenmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir