İstanbul’a Yeni Metro Hattı!


Göztepe, Ataşehir ve Ümraniye güzargahında, finans merkezlerini de kapsayan metro hattı yapılacak.

Finans merkezlerini içine alan Göztepe, Ataşehir ve Ümraniye’den geçecek metro hattının müjdesi verildi. Göztepe Ataşehir Ümraniye raylı sistem hattına onay geldi. Projede ÇEDsüreci başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı, Altyapı Projeler Müdürlüğü tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada projeden bahsetti.

HATTIN TOPLAM UZUNLUĞU 13 BİN 35 METRE OLACAK

Toplam 2 milyon 376 bin TL’lik proje bedeliyle hayata geçirilecek Göztepe AtaşehirÜmraniye metrosunda ÇED süreci sonrasında zemin etütleri yapılacak. Ardından mülkiyet işlemleri, mimari-statik-mekanik-elektrik hazırlanması, tünel-istasyon inşaatlarının yapılması, güzergah elektrik işleri, araç temini ve sonrasında hattın işletmeye alınması gerçekleştirilecek. Hattın toplam uzunluğu 13.035,47 metre olarak belirlendi. 11 istasyondan oluşacak projede yer alacak istasyonlar şu şekilde belirlendi:

İŞTE ‘FİNANS METROSU’NUN GÜZERGAHLARI

– Marmaray hattı ile İS-02 (Göztepe) İstasyonu’nda,

– İşletmede olan Kadıköy-Kartal Hattı (M4) ile İS-04 (Yenisahra) İstasyonu’nda, – Yapım halindeki Üsküdar

-Çekmeköy hattı (M5) ile İS-09 (Ümraniye Çarşı) İstasyonu’nda,

– Kadıköy-Sultanbeyli Hattı ile İS-06 (İstanbul Finans Merkezi) İstasyonu’nda bağlantı/ aktarma öngörülüyor

.

ANA ARTERLER BİRBİRİNE BAĞLANACAK

Bu önemli raylı sistem hatlarının yanı sıra, hat yine önemli taşıt ve yolcu trafiğinin bulunduğu D100 karayolu, Alemdağ Caddesi ve Şemsettin Günaltay (minibüs) Caddesi gibi ana arterler üzerindeki yolculuk taleplerini de birbirlerine bağlayacak.

2 MİLYAR 200 MİLYON YATIRIM

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sultangazi Vezneciler metro hattında da çalışmalara başladı. 2 milyar 200 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilecek metro hattı Vezneciler’den başlayacak ve sırasıyla Edirnekapı, Eyüp, Gaziosmanpaşa’dan geçecek. Son olarak Sultangazi Mescid-i Selam bölgesine ulaşacak. Toplam 17.32 kilometre uzunluğa sahip olacak metro hattında 15 istasyon yer alacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir