İran Türkiye’de iki banka kuracak

Bdsm

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben,  “İran’dan 2 banka ciddi manada Türkiye’de sıfırdan lisans alarak banka kurmak istiyor” dedi.

Akben, Türkiye’nin bankacılık mevzuatının uluslararası Basel standartlarına tam uyumlu bulunmasını değerlendirdi. 

Türkiye’nin hem sermaye yeterlilik hem de likidite gibi tüm standartlarda uluslararası bankacılık yaptığını söyleyen Akben, şöyle devam etti:

“Bankacılık sektörümüz standartların birinde uyumlu ya da birinde uyumsuz şeklinde değil, tüm standartlarda topyekun uyumludur. Bu bankacılığımız açısından önemli bir statü kazanımıdır. Bu durum Türkiye’nin borçlanmasına, ülke kredi notuna olumlu yansıyacaktır. Katar’ın Türkiye’ye ilgisi devam ediyor. Katar Büyükelçisi randevu talep etti. Bütün bankacılık sektörümüze böyle bir yapıyı oluşturmamızda katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.”

‘İran’dan 2 banka Türkiye’de lisans almak istiyor’

BDDK Başkanı Akben, yabancıların yeni banka lisansı alma ya da mevcut bankalardan birini satın alma gibi başvurularının olup olmadığına ilişkin soruya da “İranlıların talepleri var. Onlarla görüşme yapılacak. İran’dan 2 tane banka ciddi manada Türkiye’de sıfırdan lisans alarak banka kurmak istiyor. Onlar Türkiye’yi Avrupa’ya ve dünyaya açılmada önemli görüyor. Bugüne kadar bu konular Birleşmiş Milletler (BM) kararları ve İran-Türkiye ilişkileri nedeniyle beklemedeydi. Önümüzdeki dönemde İran’ın ciddi manada bu alana gireceğini düşünüyoruz” karşılığını verdi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir