Genelkurmay’dan iddialara yanıt

Toys

Genelkurmay Başkanlığı’ndan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) hiçbir yasa dışı, emir-komuta hiyerarşisi dışı oluşum ve/veya harekete taviz verilmesinin söz konusu olmadığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkenin ve milletin birlik, bütünlük ve güvenliği için, görevlerinin ifasında anayasa ve yasalar çerçevesinde kendisine verilen görevler doğrultusunda yurt içinde ve sınır ötesinde teröristle mücadele eden TSK’nın, bazı il ve ilçelerde de gece gündüz demeden, hiçbir zorluğa aldırmadan, her türlü fedakarlık ve kahramanlığı göstererek, polis ve korucularla omuz omuza operasyonlarını aralıksız sürdürdüğü bildirildi.

Bazı medya organlarında hiçbir dayanağı olmadan yapılan haber ve yorumların askerlerin moral ve motivasyonunu olumsuz etkilediği ve rahatsız ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Milletinin engin sevgi ve güveninden güç alan, demokrasiye bağlılığını her ortamda dile getiren Türk Silahlı Kuvvetlerinde idari ve adli mekanizmalar sürekli ve etkin olarak çalıştırılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde disiplin, mutlak itaat ve tek emir komuta esastır. Hiçbir yasa dışı, emir-komuta hiyerarşisi dışı oluşum ve/veya harekete taviz verilmesi söz konusu değildir. 

Bambaşka saiklerle yapıldığı anlaşılan ve hiçbir hukuki, insani, vicdani ve akli dayanağı olmayan, basın etiğinden ve üslubundan uzak, haddini aşan haber ve yorumları yapanlar hakkında hukuki işlemler başlatılmış ve suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir