Ezber bozan değişikliklerle daha kolay kilo verin!

Zayıflama diyetlerinde yağı kısmanın, hatta tamamen kaldırmanın bir çözüm olduğu sanılıyor. Halbuki, rafine gıdalara (beyaz un, şeker,..) vücudun yağ depolamasında daha büyük suçlu! Çevrenizde salatasını yağsız yiyen, tüm süt ürünlerini yağsız tüketen, sebzelerini sadece haşlayan, “light, yağı azaltılmış” etiketli ürünler tercih ederek hayatını bu şekilde devam ettirmesine rağmen yıllarca kilo problemini çözemeyen birçok kişiye rastlamışsınızdır. Peki ne yapmak gerekiyor? Günlük beslenmenizde yağı büyük ölçüde kısmak kalıcı kilo kayıpları sağlamıyor. Zayıflamak için yağlı besinleri tamamen hayatınızdan çıkarmayın. Tüm besinlerde olduğu gibi yağlı yiyecekleri de ölçülü miktarlarda tükettiğinizde de zayıflamanız mümkün. Ayrıca düşük yağlı beslenme diyetlerde çabuk acıktırdığı için, sürekli atıştırma hissine ve barsak hareketlerinde yavaşlama nedeniyle kabızlık sorununa neden oluyor. Diyetinizde ezber bozan değişiklikler yaparak zayıflayın

Yağsız ürünler yerine tam yağlı olanları tercih edin. Lattenizi yağsız sütle içmek, yemeğinizi yağsız yoğurtla tüketmek zorunda değilsiniz. Her gün ara öğünde 1 fincan sütlü kahve ve yemeklerinizin yanında 1 ’er kase tam yağlı yoğurt zayıflamanıza engel değil. Aksine yağlı süt ürünleri diyet sürecinde ihtiyacınız olan tokluk hissinin artmasını sağlayarak, abur cubur tüketiminizi engellerken, daha kolay kilo vermenizi sağlar.
Salatalarınıza zeytinyağı ekleyin

Diyete başladıktan 2-3 hafta sonra bağırsak hareketleri azalmaya başlar. Bunun nedeni yağı kısıtlanmış diyetlerde hem yenilen besinlerin miktarının hem de yağının azalmasıdır. Salatalarınıza ekleyeceğiniz sızma zeytinyağı, diyette kabızlık problemini aşmanıza yardımcı olur. 1 tatlı kaşığıyla sınırlı kalmak zorunda da değilsiniz. Büyük bir salata kasesine 2-3 yemek kaşığı dökebilirsiniz.
Yemeklerinizin yağını kısmayın

‘ ’1 kilo sebzeye 2 yemek kaşığı sıvıyağ konulmalıdır” kuralını aşmanın zamanı geldi. Yemeklerinizi pişirirken, önemli olan yağınızın miktarı değil cinsidir. Vücudunuzda omega 3/6 yağ dengesini korumanız yağ yakmanızı kolaylaştırır. Mısırözü, ayçiçek yağları yerine yemeklerinizi fındık yağı, tereyağı ve zeytinyağı ile hazırlayın. Ancak yemeğin yağını kısmamak, kızartma yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Sebzelerinizi tencere ve fırın yemekleri şeklinde pişirmeli, karnıyarık, mücver gibi geleneksel yemekleri kızartmadan, fırında hazırlamalısınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir