Eroğlu: KKTC’ye su götürülmesi bizim için çocuk oyuncağı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM Genel Kurulunda görüşülen, bakanlığının 2016 yılı bütçesi üzerinde Hükümet adına yaptığı konuşmada, bakanlığın en büyük yatırımcı bakanlık olduğunu söyledi.

Milletvekillerinin yapıcı tenkit ve tavsiyelerinin dikkate alınacağını belirten Eroğlu, bakanlık personelinin gece gündüz demeden çalıştığını, sloganlarının “Orman ve Su İşleri Bakanlığı zamanla yarışıyor” olduğunu ifade etti.

“Yanan orman alanları bir yıl içinde ağaçlandırılıyor”

Eroğlu, ağaçlandırmadaki Türkiye rekorlarını artırdıklarını, pek çok ülkede orman varlığı azalırken, Türkiye’de hem odun hem de alan açısından arttığını ifade etti.

Orman köylülerine 11,5 milyar lira destek verdiklerini, 5 bin köye de gelir getirici orman kurduklarını vurgulayan Eroğlu, Türkiye’nin yangınla mücadelede en başarılı ülke olduğunu kaydetti. Veysel Eroğlu, yanan orman alanlarını bir yıl içinde ağaçlandırdıklarını, başka maksatlar amacıyla kullanılmasına izin vermediklerini söyledi.

“Son 50 yıllık su ihtiyacı karşılanacak”

Veysel Eroğlu, su konusunda 81 ille ilgili büyük eylem planı hazırladıklarını, illerin 50 yıl sonraki nüfuslarına göre su ihtiyaçlarını belirleyerek ona göre çalışma yaptıklarını kaydetti.

KKTC’ye su götürülmesi konusuna değinen Eroğlu, “O bizim için çocuk oyuncağı. Dünyada ilk kez biz, deniz içinden askıda boruyla su götürdük. Bu şeref bize aittir. Bunun mimarı da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

“Hasankeyf’teki tarihi koruyacağız”

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Hasankeyf’in Artuklu Türklerinin emaneti olduğuna işaret ederek, “Ilısu Barajı bizden önce ele alınmış bir proje. Projede tarihi eserlerin korunması konusu hiç ele alınmamıştı, ancak biz şimdi oradaki tarihi koruyacağız” diye konuştu.

Hasankeyf için yapılacak villaları gösteren Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hasankeyf’teki Artuklu Köprüsünde taşlar sökülerek gecekondu yapılmış. Hasankeyf bu haldeydi ama biz orayı koruyacağız. Yeni Hasankeyf, Türkiye’nin en güzel ilçesi olacaktır. Hasankeyf’teki derme çatma tarihi çarşıyı, modern bir hale getireceğiz. Hepsi de su altında kalmıyor. Yukarısı çöküyormuş, kayıp gidiyordu. Bütün tarihi eserler taşınacak. Zeynel Bey Türbesini en güzel teknolojiyle kaydırarak kurtaracağız.”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir