Ermenistan ateşkesi 100 kere ihlal etti

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkesi Ermenistan’ın birgün içerisinde 100 defa ihlal ettiğini açıkladı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Karabağ’da varılan anlaşmaya rağmen, Ermeni tarafı, son 24 saatte tüm temas hattı boyunca 100 kez ateşkesi ihlâl etti” ifadeleri yer aldı.

5 NİSAN’DA ANLAŞMIŞLARDI

Savunma Bakanlığı, ateşkes ihlâli karşısında Ermeni mevzilerine 101 kez karşılık verildiğini de belirtti. Ermenistan ve Azerbaycan, 5 Nisan’da Dağlık Karabağ’da karşılık ateşkes konusunda uzlaşmış, anlaşma aynı gün öğle saatlerinde yürürlüğe girmişti.

AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN ATEŞKES İÇİN ANLAŞMIŞTI

Ermenistan işgalindeki Dağlık Karabağ’da Azeri ve Ermeni güçleri arasındaki yoğun çatışmaların başlamasından yaklaşık bir hafta sonra, barış için ümit verici bir adım atılmıştı. Ermenistan ordusunun Azerbaycan sivil yerleşim birimlerini ateşe tutmasının ardından Azerbaycan ordusu cephe hattında karşı saldırı başlatmıştı. Ağdere, Terter, Ağdam, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde başlatılan operasyonlarda bazı stratejik bölge ve yerleşim birimleri işgalden kurtarılmıştı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir