Emzirmekle ilgili yanlış bilinenler

Hot

Hamilelik ve annelikle ilgili birçok konuda olduğu gibi, emzirmeyle ilgili birçok bilgi de şehir efsanesine dönüşmüş durumda. Eğer emziriyorsanız, konuyla ilgili yanlış bilinenlere dikkat edin!

Hamilelik ve annelikle ilgili birçok konuda olduğu gibi, emzirmeyle ilgili birçok bilgi de şehir efsanesine dönüşmüş durumda. Eğer emziriyorsanız, konuyla ilgili yanlış bilinenlere dikkat edin!
Emzirmek güzeldir, faydalıdır ve kutsaldır ancak bazen gerçekten de karmaşık bir iş gibi gözükebilir. Bazı kadınlar, doğumdan sonraki ilk haftalarda emzirmeyle ilgili güçlükler yaşayabilirler, bazen sadece bebeklerin emmeye alışması biraz uzun sürer. Ancak çoğu zaman emzirmek, tüm memelilerin yaptığı gibi doğal ve keyifli bir süreç olarak ilerler.
 
Geniş ailelerin bir arada yaşadığı eski güzel günlerde kadınlar, emzirme deneyimlerini daha kolay paylaşırlardı ve bu da birçok genç annenin işini kolaylaştırırdı. Günümüzde ne yazık ki kulaktan dolma bilgilerle ve el yordamıyla emzirme yolculuğunda yolunu bulmaya çalışan birçok kadın var. Emzirmeyle ilgili yanlış bilinen ama sık sık söylenen bazı şeyler, sizi de yolunuzdan saptırabilir.
 
İşte emzirmeyle ilgili yanlış bilinenler:
 
1- “Memen küçükse emziremezsin”
Yanlış! Memenin ve meme ucunun büyüklüğü ve yapısı, emzirmeyi çok nadir durumlarda etkiler. Memenin küçük olması da sütün az olduğu anlamına gelmez. Memelerde yeterince süt üretilememesi, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sorundur ancak meme büyüklüğü bu durumu etkileyen kriterlerden biri değildir. Her kadının meme yapısı birbirinden farklıdır ve emzirmek için ideal meme diye bir şey yoktur!
 
2- “Emzirmeden önce memeni temizlemelisin”
Biberon ya da emziği bebeğinize vermeden önce temizlemeniz gerekir ancak meme ucunuz her daim bebeğinizin emmesi için hazırdır. Meme ucu çevresinde genellikle hamilelikte oluşan ve Montgomery Kabarcıkları olarak bilinen yapılar, meme ucunun temiz ve nemli kalması için gerekli yağları ve sıvıları üreterek bölgeyi her zaman emzirmeye hazır tutarlar.
 
 
3- “Meme ucun kanıyorsa emzirmemelisin.”
Emzirmenin ilk günlerinde siz doğru pozisyonu bulana ve bebeğiniz de emmeye iyice alışana kadar meme uçlarınızda çatlak ve yaraların oluşması normaldir. Sürekli olarak emzirdiğiniz için de bu yaraların kuruyup kapanması güçleşir. Yaralı meme uçları elbette kanayabilir ve bebeğinizi emzirirken sütünüze bir miktar kan karışmış olduğunu da görebilirsiniz. Uzmanlar bu durumun tamamen normal olduğunu ve bebeğe herhangi bir zarar vermeyeceğini söylüyor. Meme uçlarınız kanasa da emzirmeye güvenle devam edebilirsiniz.
 
4- “Sigara içiyorsan emzirmeyi bırakmalısın”
Elbette ki emzirirken sigara içmek doğru değildir! Sigara içerek vücudunuza aldığınız zararlı maddeler bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Ancak sadece bu yüzden emzirmeyi bırakmak bebeğinize daha çok zarar verir. Sigarayı mutlaka bırakmaya çalışın, olmazsa azaltmaya çalışın ama emzirmeyi bırakmayın.
 
 
5- “Emzirmek gebeliği önler”
“Süt korur” olarak da bilinen bu şehir efsanesi yüzünden birçok kadın kısa aralıklarla iki çocuk dünyaya getirmiştir! Emziriyor olmak, sizi gebeliğe karşı korumaz. Doğumdan sonra adet döngünüz yeniden düzene girene kadar yeniden hamile kalma ihtimaliniz çok düşüktür ve genellikle emzirdiğiniz süre boyunca adetinizin düzene girmesi zaman alabilir. Ancak bu kesin olarak gebelikten korunduğunuz anlamına gelmez. Emziriyorken de uygun bir doğum kontrolü yöntemi uygulamayı ihmal etmeyin.
 
6- “Hamile kalırsan emzirmeyi bırakmalısın, bebeğin zehirlenir”
Bu şehir efsanesi yüzünden de birçok bebek, kardeşi yolda olduğu için anne sütünden mahrum kalmıştır. Hamileyken emzirmenizde herhangi bir sorun yoktur ve hiçbir şekilde bebeğinize – hem kucağınızdakine, hem karnınızdakine, zarar vermezsiniz. Ancak emzirmek ciddi oranda enerji harcamanıza neden olduğu için, hamileyseniz ve emziriyorsanız beslenmenize bir nebze daha özen göstermeniz gerekir.
 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir