Cumhuriyetçilerde Trump tartışması büyüyor

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için ön seçim süreci ilerlerken Cumhuriyetçi Parti aday adayları, Amerikan Fox News kanalında Detroit’ten canlı yayınlanan programda karşı karşıya geldi.

Programa Cumhuriyetçi aday adaylarından emlak milyarderi Donald Trump, Teksas Senatörü Ted Cruz, Florida Senatörü Marco Rubio ve Ohio Valisi John Kasich katıldı. Diğer bir aday adayı eski beyin cerrahı Ben Carson, ön seçim sürecinde aldığı kötü sonuçlara işaret ederek yarıştan çekilebileceği sinyalini vermiş ve tartışmaya katılmayacağını duyurmuştu.

Zaman zaman tartışmanın seviyesinin düştüğü canlı yayında, özellikle Trump ile Rubio birbirine hakarete varan suçlamalar yöneltti.

Başından sonuna kadar Trump ile rakipleri arasında bir “söz düellosu” şeklinde geçen programda, Trump’ın kullandığı dil, göçmenler ve ön seçim sonuçları gibi konularda tartışmalar yaşandı. Gerek rakiplerinin, gerekse programın moderatörlerinin zor soruları karşısında daha çok “savunmada” kalan Trump, program boyunca yarım saatten fazla konuşarak hakkındaki eleştirileri yanıtlamaya çalıştı.

Gün içinde, Cumhuriyetçilerin önceki dönemdeki başkan adayı Mitt Romney’nin de hedefi olan Trump, canlı yayının başında Romney’ye cevap vererek, “Adaylığı sürecinde bana kendisini desteklemem için yalvarmıştı, şimdi kendisine ne oldu bilmiyorum” dedi.

Trump’ın göçmen politikaları

Bugüne kadarki göçmen politika önerileri ciddi eleştiri alan Trump, “ABD’ye daha fazla yetenekli yabancı göçmenin gelmesi gerektiğini” savundu.

Moderatörlerin zaman zaman ekrana getirdikleri ve Trump’ın belli konularda zaman içinde görüşlerinin değiştiğini gösteren videolar karşısında ünlü emlak milyarderi, “Liderler esnek olabilmeli” sözleriyle kendini savundu.

Suriyeli mülteciler konusuna ilk başta olumlu bakan, ancak daha sonra görüşlerini değiştiren Trump, “Önceleri daha az mülteci geleceğini düşünüyordum; ancak öyle olmadığını fark edince fikrim değişti. Bu insanlar Suriye’de bir cehennemde yaşıyorlar, insani açıdan yardım etmek isterim, ancak bizim de çözmemiz gereken problemlerimiz var” dedi.

Programın sonunda her bir aday adayı, partinin başkan adayı kim olursa olsun onu destekleyeceklerini açıkladılar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir