Çuha çiçeği yağının şaşırtan faydaları!

Çok eski yıllardan beri kullanılan bir bitki olan çuha çiçeği adet sancıları, kolesterol, egzama, menopozda ateş basmaları, gece terlemelerine karşı etkili. İşte çuha çiçeği yağı ve pek bilmediğimiz faydaları… Bahar çiçeği, eşek otu veya ayı kulağı olarak da bilinen çuha çiçeğinin birçok faydası bulunuyor. Gece çuha çiçeği son yıllarda yağ olarak da kullanılıyor. Bu yağ, bitkinin tohumlarının preslenmesiyle elde ediliyor.

Çuha çiçeği Omega yağ asidi açısından zengin bir kaynak. Saponin maddesi ise çuha çiçeğinin içindeki en önemli madde. Genellikle bitkilerde bulunan bu madde, antifungal (Mantarların üremesine engel olma veya yok etme) ve antibiyotik etki göstermesiyle bilinir.
Aynı zamanda çuha çiçeği tohumundan elde edilen Gamma Linoleik Asit kanserli hücrelerin gelişimini engeller. Vücudun tüm organlarını kontrol eden Prostotoglandin adı verilen bileşiklerin üretilmesinde de kullanılır ve hücre zarının en önemli bileşenlerindendir.

Çuha çiçeği yağının içeriğinde bulunan maddeler şöyle: Yüzde 9 Gamma Linoleik Asit, yüzde 0,72 Omega-6, yüzde 8 Omega-9 ve ayrıca potasyum ve magnezyumdan oluşuyor.
Regl dönemi ağrılarını azaltıyor

-Adet dönemlerinin düzene girmesinde etkilidir. Adet dönemi ağrı ve kramplarının hafifletir. Ayrıca menopoz döneminde oluşan sıkıntılarını giderir.
-Egzamanın olumsuz etkilerini azaltır. Aynı şekilde sedef hastalığında da etkilidir.
-Kolesterolün düşürülmesinde yardımcı olur. Kalp sağlığında oldukça önemli bir rol oynar.
Toksinlerden arındırıyor

-Diyabet hastaları için şekerin dengede tutulmasında etkilidir.
-Tırnak soyulmalarına ve kırılmalarına karşı tırnakları güçlendirir.
-Kanın pıhtılaşmasını engeller.
-Anti-aging (yaşlılık belirtilerinin geciktirilmesi) etki sağlar.
-Vücudu toksinlerden arındırmada yardımcıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir