Cilt lekeleri için limon suyu

Babes

Özellikle yaz aylarında güneş ışığına direkt olarak maruz kalmak, kış geldiğinde cildinizde yerleşmiş lekelerle yaşamanıza neden olabiliyor. Ciltlekelerini gidermek için birçok yöntem mevcut. Fakat limon suyu hem doğal hem de pratiktir. Ayrıca herkesin evde kendi imkânlarıyla uygulayabileceği bir yöntemdir. 

Akne ve cilt lekelerine veda edin

Limon, içerisinde bulunan asitler sayesinde antiseptik yapıdadır. Dolayısıyla bakteri oluşumunun da önüne geçmeye yardımcıdır. Cilt üzerinde bulunan kiri ve bakterileri arındırmaya destek olarak akne oluşumunun önüne geçebilir. Ayrıca ölü deriyi de temizlemesi, ciltlekelerinin geçmesine yardımcı olur. Limon suyu cildi ciddi anlamda temizler; gözenekleri açarak canlılık ve ferahlık kazandırır.

Çatlakları gidermeye yardımcıdır

Genellikle sık kilo alıp vermeye bağlı olarak cilt yüzeyinde çatlak oluşumu görülebilir. Mevcut olan çatlakları giderebilmenin ve yeni çatlakların oluşumunu önleyebilmenin en etkili yolu cildi yenilemektir. Cilt yüzeyindeki ölü deriler arındırılırsa lekelerle birlikte çatlaklar da zaman içinde kaybolacaktır. Limon, asidik yapısı sayesinde bu iş için biçilmiş kaftandır. Cildi temizler, yeniler ve sıkılaştırır.

Siyah noktalara veda edin

Siyah nokta, derinin alt katmanında salgılanan yağın, cilt yüzeyindeki kir, ölü deri ve partiküllerle birleşmesi sonucu oluşan bir cilt problemidir. Siyah nokta oluşumunu önlemek için cildi temiz tutmak ve fazla yağlanmayı önlemek gerekir. Limon suyu antiseptik olduğu için cildi temizler, gözenekleri açar ve salgılanan fazla yağı giderir. Özellikle yağlı ciltler için avantaj sağlar. 

Nem ihtiyacını karşılar

Cildin yenilenmesi için yeterli nemin sağlanması mühimdir. Kuru ciltlerde genellikle akne problemi olmaz. Fakat kuruluğa bağlı çatlaklar en fazla bu cilt tipinde görülür. Deri kendini rahatlıkla yenileyemediği için, Leke ve çatlaklar da giderilemez. 

Limon suyu cildi nemlendirebilecek niteliktedir. Aynı ölçüde kullanılan limon suyu, bal ve zeytinyağı ile yapılan maske, 10-15 dakika boyunca uygulandıktan sonra cilt ılık suyla temizlenebilir. Bu tarif hem cildin nem ihtiyacını karşılar hem de deri yüzeyinde biriken kiri giderir.  

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir