Aydınlık’ın yönetici, yazar ve muhabirleri 8 ayrı davada hakim karşısına çıktı

Amateur

Aydınlık Gazetesi yönetici, yazar ve muhabirleri 8 ayrı davadan hakim karşısına çıktı. Sonuçlanan 2 ayrı davada gazeteye 11 bin 740 lira para cezası verildi. 

Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü İlker Yücel; “Er Utku’yu Değil, Önlem Almayanları Yargılayın” ve “Bilirkişi mi AKP Sözcüsü mü?” habelerinden 10 bin lira; “İHH’nın Silah Tırlarına Suç Üstü” haberinden ise bin 740 lira para cezasına çarptırıldı.  

Reyhanlı davasının bilirkişi raporunu eleştiren haber nedeniyle İlker Yücel’e hapis cezası verildi. Mahkeme cezayı 10 bin lira adli para cezasına dönüştürdü. Haberi yapan muhabir Mehmet Bozkurt için de 1 yıl denetimli serbestlik kararı çıktı. 

Yücel’e verilen cezalar bununla bitmedi. Yücel, İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım’ın  Aydınlık’ın “İHH’nın Silah Tırlarına Suç Üstü” başlıklı haberine açtığı davada nedeniyle de bin 740 lira para cezasına çarptırıldı. 

Cezaları Ulusal Kanal’a değerlendiren Yücel, gerçeklerin peşinde olmaya ve halkı aydınlatmaya devam edeceklerini vurguladı. 

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’un İBDA-C ile bağlantısı ile hakimlikten atılan Ömer Kaya’nın Danıştay üyesi Zeki Yiğit’in odasına dinleme cihazı yerleştirmesiyle ilgili haberlere açılan davalar beraatle sonuçlandı. Aydınlık yazarı Mehmet Ali Güller de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaretten beraat etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in açtığı 2 dava ile Bilal Erdoğan ve Yasin El Kadı’nın şikayetleriyle Özer Sürmeli’ye açılan dava ise ileri bir tarihe ertelendi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir