Anne karnında kanserden korumanın yolu!

Uzmanlar kanserden korunmak için anne karnındaki bebekten başlayarak alınabilecek önlemler olduğunu söylüyor. İşte kanserden korunmak için yaşam biçimi haline getirmeniz gereken tavsiyeler. Türkiye ’de ölüm nedenleri arasında kanser 2. sırada. İ.Ü. Onkoloji Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz kanserden korunmanın yolları hakkında uzun bir liste veriyor. Bu listeyi evinizin en çok kullandığınız bir yerine koyarak her gün hatırlamanızı sağlayabilir ve böylece yaşam biçimi haline dönüştürerek de kanserden korunmanıza katkı yapabilirsiniz.

İşte Prof. Dr. Erkan Topuz ’un tavsiye listesi: Dışarıda giydiğiniz ayakkabıyı evde giymeyin!
Evde ayakkabı giyme alışkanlığınız var ise, dışarıda giydiğiniz ayakkabı ile evde dolaşmayın. Ayrıca ev ayakkabınız olsun. Çünkü dışarıda giyilen ayakkabı ile evde dolaşılırsa dışarıdaki kanserojen maddeleri evinize taşıyabilirsiniz. Kanserin önemli nedenlerinden biri olan ‘pestisit ’leri (Pestisit: Tarım ürünleri, kimyasallar, egzozdan çıkan gazlar vb anlamına geliyor) kendi ayaklarınızla evinize sokabilirsiniz.
Bu tür kanser yapıcı pestisitler için en tehlikeli yer ise halılar. Halılar bütün pestisitleri tutar. Bu yüzden halı temizliğine özen gösterilmeli ve kesinlikle deterjanla temizlenmemeli. Deterjan yerine sirkeli su ile silinebilir.
Eldivenin içine pamuklu eldiven giyin!
Hepimiz biliyoruz ki deterjanlar çeşitli kimyasallar içeriyor. Prof. Dr. Topuz deterjanların alerjik ve ufak dozlarda alındığı takdirde kronik olarak kanserojen olduğunu belirtiyor. Bu yüzden deterjan kullanınca mutlaka eldiven giyilmesini, ancak eldiven plastik olduğu için içine de izci eldiveni giyilmesini öneriyor. (İzci eldiveni: Pamuk eldiven. Bunu eczanelerde bulabilirsiniz.)
Makinede yıkanan bulaşıklar
Bulaşık makinesinde kullandığınız deterjan da petrol ürünü, yani kanserojen! Ne kadar yıkanırsa yıkansın kalıntılar kalabilir. Eğer sağlığınızı düşünüyorsanız çıkardığınız bulaşıkları sirkeli suyla ya da limonlu suyla silin.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir