AHEF: Doktorlara yönelik şiddet son bulsun

Rize’de aile hekimini tehdit eden kişinin 5 ay hapis cezasına çarptırılmış olması olumlu karşılansa da Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), doktorları hedef alan şiddetin önlenmesinde daha ciddi adımlar atılmasını bekliyor.

‘SABİM VE 184 ŞİKAYET HATTI GİBİ KULLANILIYOR’

AHEF Başkanı Dr. Gürsel Özer, halkın aile hekimlerinin görev tanımını yeterince bilmediğini, bu nedenle de hekimlerin “uygunsuz ilaç yazdırma” ya da rapor talepleriyle karışılaşabildiklerini belirtti.

Özer, mevzuat ve uygulamalardaki değişiklik ve aksaklıkların hekimlere mal edilmesinin; SABİM, 184 gibi hatların şikayet hattı gibi kullanılmaya başlamasının; hekim gelirlerinin sürekli dile getirilmesinin ve saldırganlara yönelik caydırıcı tedbirlerin alınmamasının, şiddet olaylarını arttırdığını söyledi.

‘SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKARTILMALI’

Çözüm için de önerilerde bulunan Özer, sözel şiddete ceza-i müeyyide uygulanmasının büyük suçların önüne geçmede etkili olacağını ifade etti, “Sağlıkta şiddet yasasının çıkartılması ve cezaların caydırıcı olması gerekir” dedi.

‘HASTA İLE HEKİM KARŞI KARŞIYA GETİRİLMEMELİ’

Dr. Gürsel Özer, hastalara haklarını ve doktorların görevlerini doğru anlatarak, hekimlere yönelik şiddeti özendiren yayınlardan kaçınarak, tıp mesleğine duyulan saygıyı arttırıcı çalışmalar yaparak, sağlık alanındaki değişiklikleri, hasta ile hekimi karşı karışa getirmeyecek şekilde düzenleyerek, doktorlara yönelik şiddetin önüne geçilebileceğini vurguladı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir