4,5G teknolojisi şaşırtacak

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu,”4,5G’de öyle hızlar öyle kapasiteler olacak ki herkes naklen yayın aracı olmaksızın, istediği yerden naklen yayın hizmeti verebilecek ve herkes o naklen yayınlanan şeyi de küçük ekran televizyonlarından seyredebilecek.” dedi.

Daha yüksek mobil internet hızı, daha fazla data kapasitesi ve düşük gecikme süresi sunan dördüncü nesil telekomünikasyon hizmeti olarak tanımlanan 4,5G uygulamasını AA muhabirine değerlendiren Terzioğlu, 4,5G’nin 1 Nisan’da kullanılmaya başlanacağını, 81 ilin 81’inde de sinyal vererek, bütün şehir merkezlerini kapsayacaklarını bildirdi.

Terzioğlu, 4,5G’nin en önemli yeniliklerinden birinin medya sektörüyle alakalı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“4,5G’de öyle hızlar, öyle kapasiteler olacak ki herkes naklen yayın aracı olmaksızın, ona gerek kalmadan istediği yerden naklen yayın hizmeti verebilecek ve herkes o naklen yayınlanan şeyi de küçük ekran televizyonlarından seyredebilecek. Dolayısıyla buna hazırlanmak lazım. İçerik açısından müthiş zengin bir dönem başlıyor. Şu anda baktığımızda müşterilerimizin cep telefonlarından günde 11 dakika televizyon seyrettiğini görüyoruz, bu rakamların 45 dakikalara doğru artışını göreceğiz.”

Kendisinin 4,5G’yi bir süredir kullandığını ve bu yeni hız seviyelerini bizzat yaşayıp, gördüğünü ifade eden Terzioğlu, bu yeni uygulamanın sektörler için katkılarına değinirken de şunları kaydetti:

“Konuşulan konulardan bir tanesi ‘endüstri 4,0’, bu aslında bütün sektörlerin, artık iletişim teknolojilerini, yaptıkları ürün ve hizmetlere entegre etmeleri. Yani artık, satın almak, üretmek, lojistik hizmet vermek değil, satın aldığınız şey hakkındaki bilgiyi yönetebilmek, ürettiğiniz şey hakkındaki bilgiyi ve o lojistik bilgisini yönetebilmek, oralardan yenilikçi, verimlilik imkanlarını ortaya çıkarmak. Bunlar aslında sektörlerin verimliliğini artıracak. Bugün eğer buna hazır olmayan sektörler varsa o sektörleri, şirketleri kaybedeceğiz. Yeni işler çıkacak ortaya.” 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir