20 ülkeye Kadınlar Günü için Türk çiçeği

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Antalya’dan 20 ülkeye 30 milyon dal çiçek ihraç edildi.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaklaşık 20 gündür yoğun bir çalışmanın sürdüğünü söyledi.

Dünya Kadınlar Günü’ne özellikle Doğu Avrupa ülkelerinin önem verdiğini anlatan Bağdatlıoğlu, “Bu yıl Rusya pazarının kapanmasından meydana gelen açığı kapatmak için Ukrayna yönüne baskı yapıldı. Hedefimiz geçen yıl olduğu gibi Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 30 milyon dal kesme çiçek göndermekti. Yine 30 milyon dal çiçeği gönderdik fakat Rusya olmadığı için fiyatta yüzde 25 düşüş oldu” dedi.

“İhraç edilen üründe azalma olmadı”

Rusya pazarı kapansa da ihraç edilen üründe azalma olmadığını ancak fiyatın yüzde 25 kadar düştüğünü vurgulayan Bağdatlıoğlu, 20 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini, en çok kesme çiçek gönderilen ülkelerin de Ukrayna, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan olduğunu bildirdi.

Yılbaşından bugüne kesme çiçek ihracatında yüzde 10’luk bir düşüş meydana geldiğini anlatan Bağdatlıoğlu, Rusya pazarının olumsuz etkisinin marttan sonra daha çok hissedileceğini düşündüğünü dile getirdi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir