Sarımsak: Kadim Bir İlaç

Diyetisyen Hatice Baygut, sarımsak tüketimi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Sarımsağın beslenmedeki rolünü ve sağlıktaki önemini anlatan Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Baş Diyetisyeni Uzman Hatice Baygut; Antik Mısır’dan beri ilaç olarak kullanılan sarımsağın, küçük yapısına rağmen barındırdığı 33 çeşit kükürtlü bileşik, 17 çeşit aminoasit,  potasyum, selenyum ve çinko nedeniyle çok önemli bir besin olduğunu belirtti.

 

 


 Sarımsak; damar darlığı ve olası kalp krizini riskini azaltmaktan soğuk algınlığı, nezle, boğaz ağrısı, sinüzit ve bronşit gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olan bakterilere karşı savaşmaya kadar birçok fayda sağlıyor.

 

Sarımsağın tüketimiyle ilgili öneriler ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ise şöyle;


– Eğer sarımsağı yiyemiyorsanız, sarımsak kapsüllerini deneyebilirsiniz.


– Keskin kokusunu azaltmak için, besinlerle çiğ olarak karıştırıp yiyebilirsiniz.


– Sarımsağa uygulanan pişirme işlemi, içerisindeki etken maddelerin azalmasına neden olur. Yapılan çalışmalarda, çiğ olarak tüketilen sarımsağın biyoyararlılığının daha fazla olduğu saptanmıştır.


– Sarımsak, içerisinde bulunan sülfürden dolayı (dialil sülfid) bazı kişilerde, midede gaz oluşmasından kaynaklanan mide kramplarına neden olabilir.

 


– Pıhtılaşmayı engelleyici özelliğinden dolayı pıhtılaşma engelleyici (antikoagülan) ilaç kullananlar mutlaka bir uzmana danışmalıdır.


– Sarımsağın besin değerini korumak için hava alacak şekilde serin ve kuru yerde saklanmalı, buzdolabına konmamalıdır.

 


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir