Yeni hedef WhatsApp!

Anal

Apple ve ABD’nin Adalet Bakanlığı arasındaki anlaşmazlık bütün bir teknoloji endüstrisini ilgilendiren bir kavgaya dönüştükçe, güvenli iletişim teknolojilerinde anlaşmazlıklar New York Times’ta yer alan bir habere göre, bakanlık şimdi de gözünü WhatsApp ve onun şifreli iletişim yöntemine dikmiş durumda.

Söz konusu habere göre ABD’nin Adalet Bakanlığı, WhatsApp’ın şifreli sisteminden olumsuz bir biçimde etkilenen mevcut bir davada nasıl bir ilerleme kaydedeceğini görmeye çalışıyor. Federal mahkeme söz konusu soruşturma çerçevesinde telefonları dinleme yetkisi vermiş olsa da, söz konusu altyapı şifreli olduğu için yetkililerin konuşulanlara erişemediği belirtildi.

Adalet Bakanlığı şimdi bu durum karşısında nasıl bir tutum izleyeceğine karar vermeye çalışıyor. Seçenekler arasında Apple’da olduğu gibi mahkemeye giderek firmayı zorlamak ya da geri adım atmak da var.

Diğer yandan hükümetin WhatsApp’a böyle bir dava açması aslında Apple’dan sonra bir diğer teknoloji devi Facebook’la karşı karşıya gelmesi anlamına gelecek. Zira, mesajlaşma uygulaması 2014’te sosyal ağ bünyesine katılmıştı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir