‘Tiyatroda kendimi genç oyuncu olarak görüyorum’

Ass

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu ’20 Dakika’, oyuncu Feri Baycu Güler, Ünal Silver ve Tuğrul Tülek’i konuk etti. Ünlü oyuncular, NTV Radyo dinleyicilerine ‘Kızgın Damdaki Kedi’ isimli yeni tiyatro oyunundan bahsetti

Feri Baycu Güler, Ünal Silver ve Tuğrul Tülek, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından Tennessee Williams’ın kaleme aldığı, Pulitzer ödüllü ‘Kızgın Damdaki Kedi’ Oyununun ilk kez Türkiye’de sahnelendiğini söyledi. 13 Ekim’de prömiyer yapan Mam’Art Tiyatro’nun yeni oyunu ‘Kızgın Damdaki Kedi’nin çevirmenliğini Tuğrul Tülek ve Serkan Salihoğlu’yla birlikte yapan Feri Baycu Güler, “Bu eseri ilk kez öğrencilik yıllarında okumuştum. Yıllar sonra Tuğrul Tülek’le aramızda ‘klasik bir oyun yapalım’ şeklinde konuşurken tekrar okuduk ve tekste aşık olduk. Çok kıymetli bir eser olması, bizim bu seneki yol arkadaşımız olmasına neden oldu” dedi.

“DOSTLARIMIZI BİR ARAYA GETİRDİK”

Ünal Silver, Sezin Akbaşoğulları, Ayten Uncuoğlu, Bennur Duyucu ve Ömür Kayakırılmaz gibi birbirinden değerli isimlerle birlikte rol aldığını söyleyen Tuğrul Tülek,  bu kadronun nasıl bir araya geldiğini anlattı: Mam’Art Tiyatro’nun bütün oyunlarında hem daha önce çalıştığımız hem de iyi insan olduğunu bildiğimiz kişilerle çalışmaya önem veriyoruz. Bu oyunda da daha önce çalıştığımız ve çok keyif aldığımız dostlarımızı bir araya getirdik.

“OYUN HER COĞRAFYADA YAŞANAN TİPİK BİR AİLE YAPISINI ANLATIYOR”

Aile içi ilişkilerin anlatıldığı oyunda, Tuğrul Tülek’in babasını canlandıran Ünal Silver, “İzleyici oyunu izlerken kendi hayatından çok şey bulacak” dedi. Tuğrul Tülek ise “Aile içinde her zaman aileyi sonsuza kadar korup kollayacağınıza ve hep idare edeceğinize dair gizli bir sözleşme vardır. Bu idare etme üzerine yapılan anlaşmayla ikiyüzlülükler, yalanlar ve samimiyetsizlikler başlıyor. Tennesssee Williams da bunu çok iyi gözlemlemiş ve kurgulamış. Oyun, her coğrafyada yaşanan, geçerliliğini hep koruyan tipik bir aile yapısını anlatıyor” ifadelerini kullandı.

Tülek, ‘Kızgın Damdaki Kedi’yi 5 Kasım’da Kadıköy Halk eğitim Merkezi’nde, 10 Kasım’da MOİ’de, 16 Kasım’da Kozyatağı Kültür Merkezi’nde, 23 ve 30 Kasım’da da yeni açılan Torun’un Şehir Sahnesi’nde oynayacaklarını açıkladı.

“TİYATRODA KENDİMİ GENÇ OYUNCU OLARAK GÖRÜYORUM”

Pek çok televizyon dizisi ve sinema filminde izleme fırsatı bulduğumuz Ünal Silver, oyuna dahil olma hikayesini şöyle anlattı:
“Uzun zamandır tiyatro yapmak istiyordum. Avrupa ve Amerika’da çok oyun oynadım ama bu Türkiye’de oynadığım ikinci tiyatro oyunum. Tiyatroda kendimi genç oyuncu olarak görüyorum. Tuğrul’la önceden tanışıyoruz. Teklif geldiğinde hem onunla oynayacağım için hem de böyle bir rolü canlandıracağım için çok mutlu oldum. Benim neslimdeki herkesin oynamak isteyeceği bir rolü oynuyorum.

“GENÇLERE FIRSAT TANIYABİLECEĞİMİZ İÇİN ÇOK HEYECANLIYIZ”

Feri Baycu Güler, 2015 yılından bu yana izleyiciyle buluşan ‘Kızgın Damdaki Kedi’nin yanısıra ‘Nereye Gitti Bütün Çiçekler?’ ve ‘Özel Kadınlar Listesi’ gibi oyunlarla tiyaytoseverlerin karşısına çıkan Mam’art Tiyatro’nun yeni bir oyun projesi olduğunun müjdesini verdi.  Güler, “Şimdiye kadar her sezon bir oyun yaptık. ARTık kendimize ait bir atölyemiz var ve orada gençlere de fırsat tanıyabileceğimiz için çok heyecanlıyız” dedi.

Tuğrul Tülek de Kasım ayında atölye çalışmalarına başlayacaklarını duyurdu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir