Sağlıklı diyet ile kilo vermek zor değil..

Kilo vermek ve zayıf olmak hemen her kadının hayali. Özellikle genç yaşlarda kilolu olma fobisi kadınlar için psikolojik bozukluklara kadar varabilmekten.  Özel Diyet programları, diyetisyenler, beslenme rutinleri ile ideal kiloya ulaşmak için kolları sıvayan kadın sayısı gün geçtikçe artıyor.

22 yaşındaki Cennet Aksoy MUĞLA’nın Ortaca İlçesi’nde yaşıyor. Yürüyüş ve bisiklet eşliğinde spor da yaparak 154 kilodan 80 kiloya düşerek inanılmaz bir değişime imza atan Cennet Aksoy, şimdiki hedefinin 70 kiloya inmek olduğunu söylüyor.
 Dalyan Mahallesi’nde babasının çanta dükkanında çalışan Cennet Aksoy, aşırı kiloları yüzünden sağlık sorunları yaşamaya başlayınca zayıflamaya karar verdi. İnternetten öğrendiği diyet programıyla yaşamından şekerli ve hamurlu gıdaları çıkartan Aksoy, 20 ayda 74 kilo zayıfladı.

Sosyal medya hesabından eski ve yeni fotoğrafını yan yana koyarak bu inanılmaz değişimi ‘öncesi ve sonrası’ notuyla paylaşan Cennet Aksoy, parmak ısırttı.  “AZMETMEK ŞART” Kendine şimdi de 70 kilo hedefi koyan Cennet Aksoy, şunları söyledi: “Diyete ilk başlamam çok isteksiz bir şekilde oldu. Açık konuşayım, dalga geçer gibi başladım. bugün yapar, yarın bozarım diye düşündüm. Ama mükemmel bir sonuç elde ettim. Şu an halimden çok memnunum. Çevremdeki insanların bazıları beni tanımıyor. Selam verdiğimde bana yabancı gibi bakıyorlar. İşyerimize gelen müşterilerimizde şaşkınlık yaşıyorlar.

Nasıl yaptığımı soruyorlar. Ben hiçbir kimseden yardım almadım. İlk başladığımın da çok bilgisizdim. Ama sonra internetten yaptığım araştırmalar sonrasında edindiğim bilgileri uygulamaya başladım. 20 ay önce yürümekten bile zorluk yaşıyordum. Ama şimdi rahat bir şekilde yürüyor ve koşuyorum. Ben herkese benim uyguladıklarımı uygulayarak istedikleri sonuca varabileceklerine inanıyorum. Ama her şeyden önce azmetmek şart” dedi.  Kendisi gibi kilo sorunu yaşayanlara seslenen Cennet Aksoy, “Hedefim olan 70 kiloya düşmek istiyorum. O yüzden pes etmek yok ve mücadele ederek bu hedefime de ulaşacağım. Kilo problemleri olanlara tek tavsiyem, sabırlı olmaları. 2-3 ay yapıp yarı yolda bırakmamaları. Azmetmek en güzel ilaçtır. Kilosu olanlar beni örnek alsınlar. İlaçsız ve ameliyatsız tamamen kendi öz irademle kilo verdim. Umarım isteyen herkes bu konuda başarı elde eder” dedi. Genç kızı tanıyanlar; inanılmaz değişime hayran kaldıklarını, Cennet Aksoy’un tanınmayacak kadar değiştiğini belirterek gösterdiği azmi kutladı.
 DHA

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir