Kolesterole karşı 7 beslenme tavsiyesi!

Günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında yer alan yüksek kolesterolü düşüren ve sağlık vadeden, kalp ve damarlarımızı koruyan diyet önerileri… Ölüm nedenleri arasında başı çeken kalp hastalıklarında yüksek kolesterolün etkisi büyük. Kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL, dünyada binin üzerinde bilimsel çalışmada kalp ve damar hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut; yüksek kolesterole karşı ilk seçeneğin diyet ve yaşam tarzı değişikliği olduğunu belirterek, kalp ve damar sağlığını korumaya yönelik önerilerde bulundu.
Karabulut, kolesterol yüksekliğine direkt ilaç tedavisi vermenin seçilmiş birkaç grup hastanın dışında doğru olmadığını söylüyor. Yüksek kolesterol ile mücadelede ilk seçeneğin diyet ve yaşam tarzı değişikliği olduğunu belirtiyor. Hastaların kolesterol ilaçlarını doktorun tavsiyesine göre kullanmalarını öneriyor.
Doç. Dr. Ahmet Karabulut ’un diğer tavsiyeleri ise şöyle:
Kolesterol tedavisinde bazı besinler son derece faydalı. Alıç çayı kalp ve damar dostu olarak öne çıkan besinlerden. Günde iki-üç fincan tüketildiğinde, özellikle kötü kolesterol düzeyinde iki aylık tedavi sonrası düşme sağlanabilir.
Kefirin de günde bir bardak düzenli tüketilmesi durumunda, kolesterol değerlerinde düşüş yaşanır. Günde bir salkım çekirdekli kırmızı üzüm ile bir avuç ceviz-badem tüketilmesi son derece faydalı. İki ay boyunca günlük bir yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu da kolesterolü düşürür ancak keten tohumunun özellikle meme ve yumurtalık kanserinde ve hamilelikte tüketimi önerilmez. Tedavi amaçlı kullanıldığında iki-üç aydan fazla tüketilmemesi gerekir. Haftada iki gün fırında balık tüketimi de kolesterolü düşürmede büyük rol oynar. Kolesterol düşürücü yaşam şekli önerilerini uygulayan kişilerin iki ay sonra doktora kontrol olmalarında fayda var.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir