Kız kıza tatilin keyfini çıkarabileceğiniz 14 rota

Tatile kiminle gidersek gidelim, oldukça keyif alacağımız su götürmez bir gerçek. Hatta tek başına tatile gitmek bile başlı başına keyifli bir olay. Çünkü “tatil” kelimesinin geçtiği hiçbir şey sıkıcı olamaz bize göre. Ancak kız kıza tatilin tadı hakikaten de bir başka oluyor.Hele ki kafa dengi arkadaşlarla çıkılan seyahatin tadından yenmiyor. Ülkemizde kız kıza özgürce tatil yapabileceğiniz pek çok keşif rotası bulunuyor. Kiminde şehrin kültürel noktalarını keşfedecek, kiminde deniz ve kumun tadını çıkaracak, kiminde ise bembeyaz karların arasında çocuklar gibi eğleneceksiniz.

1 – Göcek

Kız arkadaşlarınızla öyle eller havada modunda çılgınlar gibi eğlenmekten ziyade, daha sakin ve nezih bir ortamda tatil yapmak istiyorsanız Göcek, ideal bir tatil rotası. Oldukça küçük, pek de hareketli olmayan Göcek için söyleyebileceğimiz şey, kendi-nizi tamamen doğaya bırakmanız gerektiğidir. Çevresinde keşfedilecek pek çok yer olmasının yanı sıra, yelken ve tekne konusunda da ülkemizin en uzman beldelerin-den biri aynı zamanda. Göcek’te konaklama ve restoran fiyatları biraz ortalamanın üzerinde seyrediyor. Denize sıfır otel arıyorsanız baştan söyleyelim, yalnızca iki se-çeneğiniz var ve fiyatları da sizi biraz üzebilir açıkçası. Bu nedenle Göcek’in içinden bir butik otel seçip, deniz olayını bireysel halletmeniz daha ekonomik bir hareket olur.

2 – Çeşme ve Alaçatı

Hem eğlenmek, hem denizin tadını çıkarmak hem de yeni mekanlar keşfetmekten büyük keyif alanlar hiç düşünmesinler ve rotalarını Çeşme-Alaçatı ikilisine çevirsinler. Burada hem doğa hem de cıvıl cıvıl hareketli bir gece hayatı var. Dolayısıyla dileyen gündüz Çeşme plajlarından birinde kafasını dinler ve gece coşar, dileyen ise eğlenmeye gündüz partileriyle başlayan beach clublarda alır soluğu. Seçim tamamen size ait. Çeşme’de butik otelde kalmak isteyenler hiç düşünmeden Alaçatı’yı tercih edebilirler. Ancak biraz daha ekonomik olsun diyorsanız, Çeşme’nin merkezindeki pansiyonlar bu konuda sizi mutlu edebilir.

3 – Bodrum

Bodrum; şahane koyları, birbirinden güzel konaklama alternatifleri, binbir çeşit lezzetler sunan mekanları, doğal güzellikleri, görülmeye değer tarihi mekanları ve herkesin zevkine hitap eden gece hayatı ile yaz mevsiminin en popüler tatil destinasyonlarından biri. Bodrum’un kız kıza tatil için ideal bir rota olmasının sebebi, canınız nasıl istiyorsa öyle takılabiliyor olmanız. Mesela bir gece çılgınlar gibi dans edebilir, ertesi akşam arkadaşlarınızla sabaha kadar muhabbetin keyfini çıkarabilirsiniz. Bir gün denize girip güneşlenebilir, ertesi gün Bodrum’un görülmeye değer yerlerini keşfedebilirsiniz. Bodrum’u doyasıya yaşamak için ise merkezdeki otellerde konaklamanız daha iyi bir tercih olacaktır.

4 – Uludağ

Tatil dendiği zaman akla sadece deniz, kum, güneş gelmesin. Kayak tatili diye de bir şey var sonuçta. Ülkemiz kayak merkezleri konusunda oldukça zengin. İçlerinde en popüleri olan Uludağ, kız arkadaşlarınızla doyasıya eğlenebileceğiniz beyaz rotalar-dan biri olarak öne çıkıyor. Eğer daha önce kayak yapmadıysanız, kız arkadaşlarınız-la bu deneyimi yaşamak da ayrı bir keyif katacaktır tatilinize. Uludağ’da konaklama yapabileceğiniz alternatiflerin sayısı da bir hayli fazla. Evet, kayak mevsiminde fiyat-lar biraz yükseklerde seyrediyor ancak erken rezervasyon fırsatlarını takip ederek uygun bir oda bulabilmeniz her zaman mümkün. Mart ayı sonuna kadar kar yerden kalkmadığı için de sezon bitimine yakın bir zaman dilimini tercih edebilirsiniz.

5 – Bozcaada

Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz, pek çok kişinin keşfettiği ve yaz döneminde artan popülasyonu nedeniyle son derece kalabalık olan Bozcaada, yine de gitmekten geri durulamayan bir mücevher niteliği taşıyor bizler için. Bozcaada, ne kadar kalabalık olursa olsun, kimsenin kimseyi rahatsız etmeden tatil yapabildiği nadir yerlerden biri aynı zamanda. Bu nedenle kız arkadaşlarınızla gözünüz kapalı tercih edebilirsiniz Bozcaada’yı. Ancak; eğer 5 yıldızlı ve her şey dahil otel arayışındaysanız baştan söyleyelim, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Zira Bozcaada, butik otelleri, pansiyonları ve bağ evleri ile ünlü bir yer. Fiyat skalası da oldukça geniş. Yani her bütçeye uygun bir konaklama alternatifi bulmak konusunda hiç sıkıntı çekmezsiniz.

6 – Datça

50’yi aşkın koyu, muhteşem ötesi denizi ve Can Yücel’in bıraktığı izler ile Datça, bir kere ayak bastınız mı aklınızın bir köşesini her zaman kurcalayacak demektir. Hem şöyle yemeli-içmeli hem de bol kitap okumalı ve muhabbet etmeli bir tatilse aradığı-nız, o zaman Datça siz ve kız arkadaşlarınız için biçilmiş kaftan demektir. Datça’da konaklama yapabileceğiniz alternatiflerin sayısı ise oldukça fazla. Eğer her şey elimin altında olsun diyorsanız merkezde konaklamanızı tavsiye ederiz. Yok, ne kadar az insan o kadar iyi diyorsanız da daha küçük işletmelerin yer aldığı Hayıtbükü, Ovabükü ve Palamutbükü’nü tercih edebilirsiniz.

7 – Marmaris

Şimdi Marmaris deyince sizin aklınıza pek tabi, kültürel olarak biraz aşağıda kalmış yabancı turist grubu, sağda solda milleti rahatsız eden bir takım karşı cins yerli tatilci profili ve 5 yıldızlı otellerin sıra sıra parsellediği sahiller geliyor olabilir. Ancak bunun bir önyargıdan ibaret olduğunu söylememiz gerek. Zira Marmaris’te henüz çok az kişi tarafından bilinen ilginç güzellikler var. Selimiye, Bozburun, Söğüt ve Bördübet’ten bahsediyoruz. Buralar Marmaris’in merkezinin aksine inanılmaz güzellikte yerler. Özellikle bu bölgelerde seçiminizi yaparak kız arkadaşlarınızla unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

8 – Ayvalık ve Cunda

Cunda’yı sevmemek gibi bir şey olabilir mi bilemiyoruz ancak kız kıza tatil yapılabile-cek en güzel destinasyonlardan biri olduğu bir gerçek. Özellikle Kuzey Ege aşıkları bilirler ki, zeytinyağının ve bin bir çeşit mezenin başkenti oluyor bu topraklar. Ege’nin o muhteşem denizi, keşfetmeye doyamayacağınız koylar, mitolojik mekanlar, taş sokaklar ve şirin dükkanlar ile kendinizi adeta bir masal diyarında gibi hissedebilirsiniz burada. Nerede konaklayacağınıza dair kafanızda soru işaretleri varsa eğer, Cunda’da yer alan butik oteller gerçekten de konaklamak için harika alternatifler. 

9 – Eskişehir

Eskişehir, hemen hemen herkesin methiyelere boğduğu ve genellikle Avrupa şehirleriyle kıyaslanan bir şehir. Ancak tüm bunları gerçekten de hak ediyor ve özellikle kız arkadaşlarınızla şöyle kültürel bir şehir gezisi yapmayı planlıyorsanız kesinlikle gitmeniz gereken bir yer olduğunu belirtmek isteriz. Eskişehir’de gezilip görülmesi gereken çok fazla yer, denemeniz gereken bir sürü mekan bulunuyor. Özellikle bahar aylarında kısa bir şehir kaçamağı yapmak için Eskişehir biçilmiş kaftan. Merkezde yer alan oteller, uygun fiyatlarıyla oldukça cezbedici. 

10 – Kapadokya

Gökyüzünde süzülen balonlar, olağanüstü bir coğrafya, şarap eşliğinde seyrine do-yum olmayan gün batımı manzarası ve birbirinden ilginç mağara otelleri ile Kapadokya, mutlaka ayak basmanız gereken bir yer. Kız arkadaşlarınızla birlikte kültürel bir rota arayışı içerisindeyseniz, Kapadokya sizin için ideal bir rota olacaktır. Üstelik tecrübe edeceğiniz onlarca deneyimi, en yakın arkadaşlarınız ile gerçekleştirmenin keyfi de bir başka olacak sizler için. Kapadokya’da konaklama yapabileceğiniz sayısız alternatif bulunuyor. Bizlerin tavsiyesi ise, mağara odalara sahip otellerden birini tercih etmeniz yönünde olacak.

11 – Şirince

İzmir’in sahip olduğu güzelliklerden sadece bir tanesi olan Şirince, isminin hakkını veren, gerçekten şirin mi şirin bir köy. Ülkemizde mimari açıdan baktığımızda oldukça ilgi çekici bir görüntüye sahip olan Şirince’nin evleri ve sokakları gerçekten de inanılmaz güzellikte. Sokaklarda dolaşmak, hediyelik eşya dükkanlarında alışveriş yapmak, akşamları dostlarla muhabbet etmek, Şirince’de yapılacak en güzel aktiviteler. Merkezde yer alan şirin taş oteller ise konaklaması en güzel alternatifler. Bazı otellerin terasları var. O teraslarda Şirince manzarasına karşı kahvaltı yapmak da fazlasıyla keyifli oluyor.

12 – Sığacık

Kız arkadaşlarımla sakin sakin kültür gezisi yapmak istiyorum, kalabalıktan çok sıkıl-dım ve dinlenmeye ihtiyacım var diyorsanız, Sığacık bu anlamda tüm beklentilerinizi karşılayacak bir yer. Oldukça özgün bir atmosfere sahip olan Sığacık, keşfetmekten büyük keyif alacağınız bir rota. Ülkemizde Cittaslow, yani Sakin Şehir unvanı alan ilk yer olma özelliği taşıyan Sığacık, hayalinizde canlandırdığınız Ege Kasabası olgularının hepsini taşıyor diyebiliriz. Küçük ve keşfetmesi son derece kolay olan Sığacık, en yakın kız arkadaşlarınızla arabaya doluşup, kafa dinlemek için kaçılabilecek en ideal destinasyonlar arasında.

13 – Bursa

Genellikle adını zikrettiğimiz an aklımıza İskender kebap geliyor hiç şüphesiz. Ancak Bursa sadece bundan ibaret bir yer değil. Merkezini keşfetmek ayrı bir tat, çevresin-deki doğal güzellikleri keşfetmek ayrı bir tat veriyor insana. Bu anlamda Bursa’da yapacağınız gezi, tamamen sizin ve arkadaşlarınızın beklentilerine göre şekillenecek. Ancak bizim tavsiyemiz, hazır Bursa’ya kadar gitmişken Gölyazı, Tirilye ve Cumalıkızık’ı mutlaka görmeniz yönünde olacak. Konaklamak için ise, rahat bir keşif olabilmesi için merkezdeki otelleri tercih edebilirsiniz.

14 – Foça

Son birkaç yıldır adından sıklıkla söz ettiren Foça, hem sakin hem de bol keşifli bir tatil için bulunmaz adreslerden biri. Kız kıza tatil yapmak istediğinizde de gönül rahatlığı ile gelip bir haftanızı burada geçirebilirsiniz. Masmavi denizi, birbirinden güzel plaj ve beachleri, tarihi mekanları, taş sokakları ve şirin mekanları ile Foça, sizi kendine hayran bırakacak ölçüden güzel bir yer. Foça, Yeni Foça ve Eski Foça olarak ikiye ayrılıyor. Genellikle de konaklama konusu, bu noktada insanı biraz kararsız bırakabiliyor. Bizler, Eski Foça’nın konaklamak için daha doğru bir karar olacağını düşünüyoruz. Zira hem gezilecek yerlere daha yakın hem de gerçek Foça burası. Yeni Foça, daha çok yazlıkçıların yoğun olduğu bir yer.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir