Kireçlenmeye faydaları yokmuş!

Avustralya ’nın Tazmanya Üniversitesi ’nde görev yapan bilim adamları, dizlerdeki kireçlenmelerin tedavisi için yaygın olarak kullanılan balık yağı ve D vitamininin işe yaramadığını bildirdi.

Tazmanya Üniversitesi Menzies Tıbbı Araştırmalar Enstitüsü bilim adamları Profesör Chang Hai Ding ve Profesör Graeme Jones, dizdeki kireçlenme ve kıkırdak kaybını yavaşlatmak için kullanılan balık yağı ve D vitamini üzerinde yaptıkları klinik araştırmaların sonucunu üniversitenin resmi internet sitesinde yayınladı.

Amerikan Tıp Derneği Dergisi ’nde de yayımlanan araştırmaya göre, Avustralyalı bilim insanları dizlerinde kireçlenme olan 413 hasta üzerinde araştırma yaptı. Hastaların yarısına D vitamini verilirken, diğer yarısı da plasebo verilen kontrol grubu oldu. Hastaları iki yıl sonra tekrar muayene eden bilim adamları iki grup arasında diz dejenerasyonlarında bir değişiklik göremedi.

Enstitü tarafından yapılan bir diğer araştırmada da 40 yaşını doldurmuş ve dizinde kemik erimesi bulunan 202 kişi üzerinde denenen balık yağının kemik erimesine faydası olmadığı görüldü. Yapılan araştırmada iki grup hastanın ilk grubuna yüksek dozda balık yağı, diğer gruba da ayçiçek yağı ile birlikte düşük dozda balık yağı verildi.

Araştırmada yüksek dozda balık yağı alan hastalarda bir iyileşme olmazken düşük dozda balık yağı ve ayçiçek yağı verilen hastalarda ise iyi yönde gelişme ortaya çıktı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir