Kılıçdaroğlu: 4 ülke birlikte Ortadoğu’daki acıyı sonlandırmalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ortadoğu’da Amerika, Rusya, İran ve Türkiye’nin bir araya gelerek buradaki acıyı, kanı gözyaşını sonlandırması gerektiğini söyledi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta sonu partisinin İstanbul İl Başkanlığı seçimini kazanan Canan Kaftancıoğlu’nun eleştirilmesine ilişkin, “Daha önceki saatlerde konuşan Genel Başkan, bizim İstanbul İl Başkanımızla ilgili bir sürü laflar etmiş. İstanbul il başkanımız onun cevabını verecek” dedi.

Ortadoğu’nun petrol ve tarihi önemine vurgu yapan Kemal Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugün Ortadoğu, aktörlerin yönlendirdiği bir Ortadoğu’dur. Oradaki devletlerin elinden ipler, büyük ölçüde çıkmıştır. Bir ucunda Amerika, bir ucunda Rusya, bir ucunda İran, bir ucunda Türkiye var. Bu dört temel aktörün bir araya gelip Ortadoğu’daki acıyı, kanı gözyaşını sonlandırması lazım. Şimdi Amerika Birleşik Devletleri yapıyor. Suriye’deki, Irak’taki terör örgütlerine silah desteği veriyor. Buradan uyarmak bizim namus borcumuzdur. Eğer insan kanı içmekten hoşlanıyorsanız; buyurun silah gönderin. Ama ‘İnsanlık bizim temel formumuzdur’ diyorsanız silah göndermeyin. Ne PKK’ya ne onun uzantılarına ne IŞİD’e ne onun uzantılarına ne El-Nusra’ya ne onun uzantılarına silah göndermeyin. Ortadoğu’ya göndereceğiniz her silah acıyı büyütecek, kanın ve gözyaşının akmasına yol açacaktır. O nedenle biz Rusya’yı da Amerika’yı da uyarmak zorundayız. Suriye ve Irak’ın Türkiye’nin komşuları. Onlarla kader, tarih ve kültür ortaklığı bulunuyor. Diplomatik kanalların sonuna kadar zorlanması lazım.”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir