Irak’ta Mevlid-i Nebi etkinliklerinde vatandaşlara dev döner ikram edildi


Irak’ın başkenti Bağdat’ın Azamiye semtinde Hazreti Muhammed’in dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlit Kandili dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Azamiye’nin merkezinde bulunan İmam-ı Azam Ebu Hanife türbe ve  camisinin bulunduğu alanda  mevlit okutuldu. Söz konusu etkinliğe Irak Meclis  Başkanı Selim el-Cuburi ile çok sayıda devlet erkânının yanı sıra Türkiye’nin  Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ve vatandaşlar katıldı.

Büyükelçi Yıldız, Irak ve İslam aleminin Mevlit  Kandili’ni kutladı. Yıldız, Iraklıların bu tür etkinliklere önem ve ilgi  gösterdiklerini ifade ederek, Mevlid-i Nebi’yi kendileriyle kutlamaktan mutluluk  duyduğunu dile getirdi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen kutlama sonrasında  vatandaşlara döner dağıttı. Etkinlik alanında yer alan Bağdat’ın tarihi dönercileri arasında sayılan Kasım Ebu el-Gas (dönerci Kasım), Mevlid-i Nebi dolayısıyla 3 ton ağırlığında et döner yapıp ikramda bulundu.

Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed’in doğumu her yıl hicri takvime  göre rebiülevvel ayının 12’nci günü milyonlarca Müslüman tarafından “Mevlid-i  Nebi” adıyla kutlanıyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir