Instagram Köşesi: Poz Verme Sanatı

Bdsm

Modanın tam ortasında yeşeren bir vadi: Instagram köşesi. Moda fenomenlerinin ‘yeni iletişim ağı’ haline gelen Instagram, en iyi pozu verenin kazandığı bir düelloya dönüştü. Kazananın en çok ‘like’ ödülünün sahibi olacağı bir düello bu. En iyi pozu ben veririm demeden önce milyon takipçiye seslenen hesaplara göz atmaya ne dersiniz? Olduğundan çok daha uzun, hissettiğinden çok daha seksi, en pahalı görünen sıradan mekanlar… Poz verme sanatı sizi hiç yormayacak!

 

Sosyal medyanın moda üzerindeki gücü her geçen gün artıyor. Hayatımıza gireli çok da uzun zaman olmayan Instagram ise moda fenomenlerinin yeni ‘küresel iletişim ağı’.Yeni bir marka yaratmak, markanızı tanıtmak ve çok daha fazla avantajı tek bir resim karesinde sizlere sunan Instagram ile yepyeni bir benlik elde edebilirsiniz. Instagram’daki takipçi sayısına göre moda defilelerinin ön sıralarında kendilerine yer edinen bloggerlar, aldığı reklamlarla zengin bir hayat süren moda fenomenleri, tek bir resim karesi ile bir anda podyumların aradığı manken haline gelen ünlü isimler sanal gerçekliğin reel gerçekliğe dönüştüğünün büyük bir kanıtı. 

 

Peki bu isimleri bu kadar ünlü yapan ne diye soracak olursak büyük bir strateji ağının ortasına düşebiliriz. Artık moda dünyasında en iyi yürüyen değil en iyi poz veren kazanıyor! En iyi poz nasıl olur, poz verme sanatına giriş dersleri başlıyor. 

 

Yakın Çekim: Detayları Ön Plana Çıkartın

Yakın çekim fotoğraflar, Instagram’ın en popüler fotoğrafları arasında yer alıyor. Bunun için kusursuz bir yüze sahip olmak zorunda değilsiniz. Doğru açı, iyi bir fotoğrafın tek anahtarı. Kamera lensine direk bir bakış atın, gülümsemeyi bir kenara bırakın, kadrajı ayarlayın ve düğmeye basın! 

 

Detaylar ve kullandığınız aksesuarlar fotoğrafınızı çok daha zengin bir hale getirecek unsurlar olacak. Peki, bu detaylar hangileri? Kusurlarınız fotoğraf için en iyi aksesuarlardan birisi olabilir. Çillerinizi, benlerinizi saklamayı aklınızdan bile geçirmeyin! Fotoğrafınızda kullanacağınız renkli şapkalar, altın rengi gösterişli takılar, farklı kesim güneş gözlükleri veya modern bir saç kesimi de fotoğrafınızı kişiselleştirecek detaylara dönüşebilir. Takılarınızı ön plana çıkartacak biçimde fotoğraflar çekin, sade mi olacaksınız o zaman renklerden yardım alın. İyi bir kontrast fotoğrafı büyülü bir hale getirebilir.

 

Boydan Çekim: Mekansal Ögelere Yer Verin

Boydan çekim yapacağınız bir fotoğrafta en önemli unsur, iyi bir mekan seçimi. İyi mekan seçimi demek ise sanıldığının aksine zengin ve popüler mekanlardan geçmiyor. Fotoğrafının ‘biricik’ olmasını isteyenler için en iyi seçim kimsenin aklına gelmeyen yerler olacak. Evinizden uzaklaşın ve ufak bir gezintiye çıkın. Mahallenizde kullanılmayan, kadraja alınması gereken yerler kesinlikle mevcut olmalı. Yalnız olacağınız fotoğraflar daha dikkat çekici olacağı için bu tarz seçim yapabilirsiniz, bununla birlikte yanınızda başkaları da olacaksa fotoğrafta kendinizi netleyebilir, bu şekilde öne çıkmayı başarabilirsiniz. 

 

En Doğru Açıyı Yakalayın

Fotoğraflarınız istediğiniz gibi çıkmıyorsa sorun sizde değil, bu kendiniz için en doğru açıyı henüz yakalayamadığınız anlamına geliyor. Her aura için belirli bir açıda çekilmiş fotoğraflar en iyi sonucu verecektir. Bunun için yapmanız gereken şey ise, sizin için en uygun açıyı bulabilmek. İşte doğru açıyı bulmanıza yardımcı olacak ufak tüyolar: 

 

-Boyunuz kısa ise alttan çekim yapmalısınız. Bu şekilde bacak boyunuz daha ön plana çıkacak ve göründüğünüzden daha uzun olacaksınız. 

 

-Sol tarafı öne çıkarın. Yapılan araştırmalara göre yüzün sol tarafının ön planda olduğu resimler her zaman daha güzel çıkıyor.

 

-Daha farklı bir fotoğraf istiyorsanız otururken tepeden fotoğrafınızı çekmeyi deneyebilirsiniz. Bu çekim her zaman iyi sonuç verecektir.

 

-Yüzünüzdeki kusurları iyi analiz edin. Kusurları gölgelendirme, renk ayarları gibi seçenekler ile rötuşlayabilirsiniz. 

 

Biraz Çılgınlık İyidir

Çılgın fotoğraflar hayatınızı değiştirebilir. Dünyaca ünlü model Cara Delevingne ününü sıra dışı fotoğraflarına borçlu olduğunu her seferinde itiraf ediyor: ‘“Eğer sosyal medya olmasaydı, bu kadar başarılı olmazdım. Hem de hiç! 90’lı yıllarda yaşıyor olsaydım süper model bile olamazdım.”

Peki bu pozlar gerçekten sizi mi yansıtıyor? Merak etmeyin, ufak tefek çılgınlıklar klasınızı bozmayacak. Cara Delevigne’nin profiline göz atarak, yeni ilham perinizden destek alabilirsiniz. 

 

Özel Moda Fotoğrafları

Bloggerların moda fotoğrafları ilginizi çekiyorsa bunun için dikkat etmeniz gereken detay, kendinizi arka plana atarak giysilere öncelik vermek. Bunun için yüzünüzün görünmediği ya da kısmen göründüğü bir fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Odaklanacağınız parçanın ise üzerinizdeki en ‘yıldız parça’ olmasına dikkat edin. Dünyaca ünlü birçok blogger yanında özel fotoğrafçısı olmadan dışarı çıkmıyor, anlık çekimlere ise bloglarında fazla yer vermiyor. Elbette, sizler bunun yerine en yakın arkadaşınızdan ya da sevgilinizden yardım isteyebilirsiniz. Moda fotoğraflarında kadraja alacağınız her şey stilinizden tüyolar verecek, unutmayın!

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir