Hemşinliler Ermeni iddiasını çürüten 3500 yıllık pantolon

Ünlü Alman Arkeolog Dr. Jörg Wagner ’in 2014 yılının sonlarına doğru Doğu Türkistan ’ın Turfan kenti yakınlarında antik bir Türk şehrinde yaptığı arkeolojik kazılarda 500 ’e yakın mezar bulunmuştu. Mezarlardan çıkartılan birçok eşyanın günümüz Türkleri’nin halen yaşattığı kültür ile eşleştiği tespit edildi.

3500 YILLIK PANTOLON BULUNDU

Mezarlarda bulunan ve 3 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen pantolon ise bilim dünyası tarafından dünyanın en eski pantolonu olarak kabul edilmişti. Yaklaşık 1 metre 4 cm uzunluğundaki dünyanın en eski pantolonunun diz kısmında bulunan şeritlerin üzerindeki damgalar, Dr. Mustafa Aksoy ’un başlattığı bir çalışma ile Doğu Türkistan ’dan Doğu Karadeniz ’e uzanan etkileyici bir eşleşmeyi gün yüzüne çıkarttı.

PANTOLONDA KARADENİZ MOTİFLERİ

Aksoy, pantolonun üzerindeki damgaların Anadolu ’da özellikle kilim ve çorapların üzerindeki motiflerle aynı olduğunu tespit etti. 3 bin 500 yıllık damganın Rize ’nin Hemşin ilçesindeki yöresel el dokuması çorapların üzerinde de yer alması, Ermeni Diasporası’nın yıllardır Hemşin ile ilgili ortaya attığı asılsız iddiaları bir kez daha çürüttü. Aksoy ’un çalışması Türk Dünyası Tarih Dergisi ’nin Ekim ve Kasım sayılarında geniş yer buldu.

ERMENİ ARAŞTIRMACILAR DOĞU KARADENİZ ’DE

Ermeni araştırmacılar birçok platformda, çalışmada ve makalede Rize ’nin Hemşin ilçesinde yaşayanların bin 800 ’lü yıllarda Osmanlı baskısı ile dinlerini değiştirmek zorunda bırakılan Ermeniler olduğunu iddia ediyor. Bu iddiaları ortaya atan ve savunan Ermeni araştırmacılar arasında başta Erivan Üniversitesi ’nde kürsüsü bulunan Türkolog Lusine Sahakyan da var. Sık sık Rize ’ye gelen Sahakyan, Çayeli, Hemşin, Çamlıhemşin ve Hopa ilçelerinde çalışmalarda bulunup temaslar kuruyor. Sahakyan ’ın çeşitli bültenlerde Hemşin ile ilgili kaleme alınmış birçok makalesi de bulunuyor.

“ZORLA MÜSLÜMANLAŞTIRILMIŞ HEMŞİNLİ ERMENİLER..”

Sahakyan, ‘akung.net’ isimli Türkçe yayım yapan bir Ermeni internet sitesindeki makalesinde “18.yüzyılda zorla Müslümanlaştırılmış Hemşinli Ermeniler nesiller boyu hala Türkiye ’de Rize vilayetinde, Çamlıhemşin (eski ismi; Aşağı Viçe/Vije), Hemşin (eski ismi; Hamşen), Pazar (eski ismi Atina), Fındıklı (eski ismi Viçe/Vije), Ardeşen(eski ismi Artaşen), Çayeli (eski ismi Mapavri), İkizdere (eski ismi Kura-i seba) ilçelerinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu ilçelerin bazıları, tarihi Hamşen (Hemşin) bölgesini oluşturan yerlerdi. Zamanla Hemşinli Ermenilerin bir kısmı Artvin ’in Hopa ve Borçka ilçelerine taşınmış. Ayrıca Erzurum, Sakarya ve Düzce vilayetlerinde bazı köyler Hemşinlilere aittir. Türkiye ’nin büyüklü küçüklü pek çok kentinde Hemşinliler’e rastlamak mümkündür. Rize ’de yaşayan Hemşinliler’de daha köklü bir Türkleşme yaşanmış, onlar anadilleri Ermeniceyi unutmuşlar ve Türkçe konuşmaktadırlar. Bazıları Ermeni kökenli olduklarını kabul etmekle birlikte artık Türkleştiklerini vurgulamaktadırlar. Çevrelerinde Türk soylarından geldikleri savı dolanmaktadır” ifadeleri yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir