Gereksiz yağlara düşman sebze…

Fazla yağlarından kurtulmanın en etkili çözümü yanı başımızdaki karnıbahar…

Kışın günlerin kısalması, havanın soğuması, hareketin azalması nedeni ile vücut kendi savunmasını ve ısısını koruyabilmek için metabolizma hızını yavaşlatarak yağlanma eğilimine girer. İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya uyarıyor, bünyesi yatkın olanlar bunları yiyebilir.

Ağır kokusu, gaz yapıcı özellikleri nedeniyle çok fazla tercih edilmeyen karnıbaharın ayrıca birçok faydası da bulunuyor.

– Özellikle bel çevresinde oluşan yağlardan kurtulabilmek için kışın haftada en az 3 gün karnıbaharı sofralarınıza koyun.

Vücut için çok iyi bir lif kaynağı olduğu için midede hacim kaplar ve daha çabuk doygunluk oluşturur. Özellikle sofraya oturduğunuzda ilk yemek olarak karnabahar salatası veya fırında karnabahar veya haşlanmış karnıbahar olarak tercih ederseniz asıl kalorili olan ana yemeği daha az yersiniz.

Karnıbahar çok iyi bir yağ yakıcı olan C vitamini ve Folik asit açısından zengindir. Hücre bazında metabolizma hızının artmasını sağlar.

Karnıbahar içinde bulunan fosfat, potasyum ve indol-3 adlı maddelerin meme, mide ve kalınbağırsak  kanserine karşı koruyuculuğu vardır.

Ayrıca demir minerali açısından ayrıca zengin olduğu için kansızlığa bağlı olan halsizlikve yorgunluk gibi semptomların daha az hissedilmesini sağlar. Bu bağlamda yeme isteğini azaltır.

İçeriğindekii yüksek potasyum ve sülfürlü maddeler tansiyonun dengelenmesini sağlar. Fazla kilolu hastalarda görülen yüksek tansiyon ataklarının daha az olmasını sağlar. Kalp-damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kişinin daha hareketli olabilmesinin yolunu açar.

Yüksek kalsiyum içeriği nedeni ile metabolizma hızını hafif yükseltir. Bununla birlikte kemik ve diş sağlığı üzerine etkilidir.

Antioksidan gücü yüksek olduğundan hücrelerin temizlenmesine katkısı olur .Bağışıklık sistemini iyileştirir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir