Gardırop düzenlemenin kolay yolları

Yatak odanızdaki en önemli eşyalardan biri de gardırobunuz. Peki gardırop düzenini sağlamanın kolay yolunu biliyor musunuz?

Yatak odalarımızın tüm çehresini değiştiren en önemli etkenlerden biri giysi dolaplarıdır aslında çünkü giysi dolaplarının işlevleri odanın karakterini belirleyen dağınıklığı ya da düzeni vurgulayan ana unsurdur. Eğer her zaman düzenli bir yatak odanız olsun istiyorsanız bunun için önce düzenli bir giyinme dolabınızın olması şart. Ama çoğumuz için giysi dolaplarını düzenlemek bir hayli zor bir iştir ve sonuçta mutlaka hepimizin gardırobumuzda bir türlü bulamadığımız bazı kıyafetleri olmuştur.

Hepimiz bazen dolabımıza şöyle bir bakıp giyecek hiçbir şeyimizin kalmadığını ya da sürekli aynı şeyleri giydiğimizi fark ederiz çünkü daha az giyilen kıyafetlerimiz giysi dolabımızın şeytan üçgeninde unutulmak üzeredir. Hepimiz bazen kendimizi çekmecelerimizde bir şeyler aranırken söylenirken buluyoruz. İşte bu tarz şeyler gittikçe sık gerçekleşmeye başladıysa o halde köklü bir gardırop temizliğinin vakti gelmiş de geçiyor bile demektir.

Merak etmeyin, bu zorlu ve sıkıcı görev, doğru yol ve yöntem izlendiği takdirde son derece eğlenceli bir işe dönüşebilir. Bu yazımızda özellikle giyimine özen gösteren moda tutkunları için düzenli ve kullanışlı gardıroplar için dolap düzenlemenin temel ipuçlarını ve yatak odanızda kullanmanız gereken giysi dolabı modellerini derledik.

Sınıflandırın ve ayırın
(Wenna Design / homify.com.tr)

Giysi dolabınızı düzenlemeye giriştiğinizde ilk yapmanız gereken şey pek tabii ki gardırobunuzu tamamen boşaltmak. Bütün çekmeceleri, rafları ve askılıkları boşalttıktan sonra giysilerinizi sınıflandırarak üç parçaya ayırın. Bu üç parçanın ilkinde düzenli ve sık giydiğiniz kıyafetler, ikincisinde nadiren giydiğiniz ama özel zamanlar için saklamak istediğiniz kıyafetler, üçüncüsünde ise mevsim dışı kıyafetler yer almalı. İlk gruptaki kıyafetleri dolabınızın en kolay ulaşır yerine yerleştirirken, ikinci parçayı bunlardan farklı bir yere koymalısınız. Üçüncü parça ise mevsimi geldiğinde aynı şekilde düzenlenecek, ancak şimdilik giysi dolabınızın her gün açılmayan uzak ve tenha bölümlerine gidiyor. Bu üç kategoriye de uyum sağlayamayan giysilerinizi geri dönüşüm için ayırdığınız sepete atın ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırın. Giysi dolabınızın da bu üçlü sınıflandırmaya uyumlu bir modelinin olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Kategorileri çoğaltın
(Voltaj tasarım / homify.com.tr)

Tabii eğer çok daha kapsamlı ayrımlara ve detaylara sahip olan bir gardırobunuz varsa o halde bu kategorilendirmeyi kendinize göre değiştirebilir ve genişletebilirsiniz de. Mesela ufak tefek sökük ya da hasarı olan ve onarılması gereken kıyafetleri ayrı bir yerde toplayabilirsiniz.

Renk ve desenlere göre yerleştirmelisiniz
(Bilgece Tasarım / homify.com.tr)

Giysilerinizi dolabınızın içinde düzenlerken hayatınızı kolaylaştıracak çözümlerden biri de renk ve desenlere göre sıralama yapmaktır. Bugüne kadar dolabınızda böyle bir arım yapmadıysanız bu yöntemi denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Kıyafetlerinizi açıktan koyuya doğru ve benzer desenleri bir arada bulundurarak düzenlerseniz sabahları ne giyeceğinize karar vermek çok daha kolay olacaktır.

Aksesuarlar için ayrı çekmece ya da bölmeler
(Cabinet / homify.com.tr)

Eldiven, atkı, bere, şal gibi küçük parça ve aksesuarları ayırabileceğiniz ayrı bölme ve çekmeceleri olan bir gardırop ünitesi her zaman daha fonksiyonel ve düzenli bir görünüm sağlar. Bu tip parçaların ana kıyafetlerinin arasında yer alması hem karışıklık yaratacaktır hem de gündelik kombininizi oluştururken kafanızın karışmasına yol açacaktır. Her zaman önce o gün ne giyeceğinizi seçtikten sonra kombininize uyumlu aksesuar ve ayrıntılara karar verin. Böylesi hem daha kolay, hem de çok daha şık duracaktır.

Ayrı giyinme alanı
(Ze | Workroom Design / homify.com.tr)

Elbette herkesin ayrı bir giyinme odasına sahip olacak kadar büyük ve çok odalı evlerde yaşama şansı olmuyor maalesef. Ancak yatak odanızın içinde giyinme alanınızı ayırmanın tek yolu ayrı bir oda ve duvarlar değil! Kalın perdeler, seperatörler ve yaratıcı fikirlerle yatak odanızda ayrı bir alan oluşturabilir ve çok daha modern ve düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ayakkabılık
(Holland and Green / homify.com.tr)

Ayakkabılık denilince akla hemen giriş koridoru geliyor ancak eğer imkanınız varsa ayakkabılığınızı da giysi dolabınıza entegre hale getirebilir ve böylelikle sabahları ne giyeceğinize karar verirken ve hazırlanırken tüm kombinizi bir arada oluşturabilirsiniz. Ayrıca giyiminize dair her şeyin bir arada olması demek daha düzenli ve fonksiyonel bir ev demek.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir