Gamze estetiği nedir ve nasıl yapılır?

Evrensel güzellik standartlarında yerini alan ve sevimli bir çekicilik yaratan gamzelere, gamze estetiği ile kavuşabilirsiniz. 

Anatomik olarak bir kusur sonucu ortaya çıkan gamzenin, insanın gülümsemesine güzellik ve çekicilik kattığı ve gamzesi olan kişilerin genç ruhlu, neşeli ve bebek yüzlü oldukları bir gerçektir.

Gamze nedir?

Gamzenin asıl oluşma nedeni yüzdeki “zigomaticus” kasının gelişiminde sorun olmasıdır.

Yani , gamze kısalmış olan kaslara verilen bir isimdir. Aynı zamanda gamze sadece yüzde oluşmaz, vücudun başka bölgelerinde de oluşabilir. 

Fakat buradakiler görünür yerde olmayıp fark edilemedikleri için, yüzdeki kadar kıymetli değildir.

Gamze estetiği nedir?

Cerrahi olarak gamze oluştururken de aslında yapılan dokuyu destekleyen kasa hasar verilerek doku çökmesi sağlamaktır. 

İnsan ihtiyaç ve taleplerine göre gelişen ve şekillenen tıp, kişisel çekiciliğini artırmak için de çözüm üretiyor. Son zamanların yeni modası gamze estetiği ise kadınlarda yanak, erkeklerde çene gamzesi 15 dakika kadar kısa bir operasyonla yaratılabiliyor. Popo üstünde (bel gamzeleri) de oldukça yaygınlaşmakta olan bir gamze estetiği türüdür.

 

Gamze estetiğinde her iki gamze tipi de kişiye uygun tekniklerle oluşturulur. Yanaktaki gamzeler deri altı dokusunun azaltılması ya da deri altı dokusunun kaslara sabitlenmesi ile oluşturulurken, popo üzerindeki gamzeler (bel gamzeleri) de deri altı dokunun azaltılması ile oluşturulur.

Yüzdeki gamzeler kişinin isteğine göre tek ya da çift taraflı ve kişinin istediği bölgede oluşturulabilir. Popo üstünde konumlandırılan gamzeler ise anatomik yapıya uygun ve doğal görünümlüdür, çift taraflıdır.

Gamze estetiği nasıl yapılır?

Yeni trend gamze estetiği, yanakta iki şekilde oluşturuluyor; 

Kişi isterse sürekli olarak belirgin gamzeler ya da sadece gülünce ortaya çıkan şirin çukurluklar yapılabiliyor. 

Çekiciliğin ve sevimliliğin simgesi gamzelere, 15 dakikalık küçük bir operasyonla kavuşabilirsiniz.

Gamze estetiği ameliyatı lokal anestezi ile yapılmaktadır. Gamze estetiği ameliyatı yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Gamzelerin yeri hasta ile cerrah arasındaki görüşmede belirlenir. 

Ağız içinden yapılan kesiler ile ağız mukozası (içteki ıslak deri) ve yanak kasından parça çıkarılır ve orada zayıflık oluşturulur. Daha sonra kesi dikilir. 

Gamze estetiği sonrası

Hastaya ameliyat günü yumuşak gıda alması tavsiye edilir. Gamze estetiği ameliyatı sonrası yaklaşık 1 hafta kadar ödem (şişlik) ve hafif morluk gözlenir. 

Gamze estetiği sonrası ağrı ilk birkaç gün beklenen bir bulgudur. Ödem geriledikten sonra gülümsemeyle ortaya çıkan bir gamze oluşması beklenmektedir. Bazı hastalarda ameliyattan hemen sonra sürekli bir gamze oluşur. Bu daha sonra sadece gülümsemede ortaya çıkan doğal halini alır.

Peki, plastik cerrahide yeni bir trendin doğmasına neden olan gamzeli ünlüler kimler?

-Cambridge Düşesi Kate Middleton

 

-Angelina Jolie

 

-Miranda Kerr

-Colin Firth

-Cameron Diaz

-Jennifer Garner

 

Ayge Buse Gündoğan – PembeNar

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir