En kullanışlı mutfak dolapları

Amateur

Mutfaklar evlerimizin en üretken, en karakteristik ve aslında çoğu zaman farkında olmasak da en önemli bölümlerinden biridirler. Bir insanı ya da bir aileyi mutfağına bakarak kolaylıkla tanıyabilir, mutfağın görünüşü ve düzeninden sahibinin yaşamına ilişkin ciddi ipuçları elde edebilirsiniz. Çünkü mutfaklar yalan söylemez.

Yediklerimiz ve içtiklerimiz kadar mutfaktaki düzenimiz de nasıl bir hayatımız olduğunu ele verir. Peki ya evimizin bu en önemli bölümüne yeterince ilgi gösterip onu güzelleştirmek için çaba harcıyor muyuz? Kendinize bu soruyu sorduğunuzda cevabınız hayır ise bizce mutfağınıza gereken önemi vermiyorsunuz.

Bu yazımızda sizler için derlediğimiz fonksiyonel mutfak dolabı fikirleri, mutfağınızda yeni bir düzenleme yapmak için iştahınızı kabartacak kadar güzeller.

Bu sayede belki de daha güzel ve daha fonksiyonel bir mutfağa kavuşmak için kendinize bir fırsat yaratabilirsiniz.


Derli toplu bir mutfağa giden yol
(Davonport / homify.com.tr)

Mutfağınızı düzenli tutmakta güçlük mü çekiyorsunuz? O halde bu mutfak dolabı tasarımı tam size göre. Tencere, tava, cezve, tabak ve kâselerinizi koyabileceğiniz raflar ile kapaklarda çok sayıda küçük kavanozu koyabileceğiniz mini baharat raflarını birleştiren ve alt bölümünde de hemen her türlü mutfak eşyası için kullanılabilecek çekmecelerin bulunduğu bu müthiş tasarım mutfağınızı baştan aşağı toparlayacak bir potansiyel taşıyor.


Köşe rafları
(Cria Arquitetura / homify.com.tr)

Bir mutfağı düzenlerken bilmeniz gereken ilk şey, hazır ve paket halindeki çözümlerin bir mutfağı mükemmel hale getirmek için asla yeterli olmayacağıdır. Her ne kadar bugünün hazır mutfakları büyük ölçüde birbirine benziyor olsalar da, her mutfağın ihtiyacı farklıdır ve bu hazır mutfaklar çoğu kez yeterli olmaz. Bu durumda mutfağınızın özgün koşullarına göre hazırlayacağınız tasarımlar çok daha iyi sonuç verecektir. Örneğin burada gördüğümüz köşe rafları mutfağınız için beklenmedik başarıda sonuçlar doğurabilir.


Mikrodalganızı ortalıktan kaldırın
(Donakaza / homify.com.tr)  

Mutfakların kolay dağılmasına en çok sebep olan faktörlerden biri de tezgâh üzerinde duran elektronik mutfak eşyalarıdır. Mutfağınız temizken bunlar fazlaca göze batmasalar da aslında kapladıkları yerle mutfağın çok daha kolay dağılmasına sebep olurlar. Bu elektronik mutfak eşyalarının en büyüklerinden olan mikrodalga fırını bu örnekte görüldüğü gibi mutfak dolaplarınıza monte etmek bu açıdan çok yararlı bir fikir olabilir.


Küçük mutfaklara dev çözüm
(La Bottega Del Falegname / homify.com.tr)

Çok küçük bir mutfağınız varsa veya evinize ya da bahçenize ikinci bir mutfak yapmak istiyorsanız, bu inanılmaz pratik mutfak dolabı modeli tam da aradığınız şey olabilir. Normal boyutlarda bir mutfak dolabının içine küçük bir evye, bir ocak ve çok sayıda rafı sığdırmayı başaran ve en önemlisi de kapakları kapatıldığında sıradan bir dolaptan farksız hale gelen bu muhteşem tasarım küçük mutfaklar için gerçekten dev bir çözüm.


Bol çekmece, az dağınıklık
 (Mutabile / homify.com.tr)

Pek çok kişi mutfaktaki çekmeceleri yalnızca çatal, kaşık, bıçak ve buna benzer küçük mutfak eşyaları için kullanır. Bunun bir sebebi de sıradan mutfaklarda oldukça az sayıda çekmece olmasıdır. Oysa büyük bir mutfak dolabı yerine aynı alana sığacak çok sayıda küçük çekmece daha fonksiyonel bir çözümdür. Özellikle mutfak adanızın alt kısmı gibi ölü sayılabilecek bir alandaki çekmeceler mutfağınızdaki tüm dağınıklığı ortadan kaldırmak için mükemmel bir çözüm olabilir.


Tabaklarınız için sıra dışı bir çözüm
(Hartley Quinn Wilson Limited / homify.com.tr)

Tabaklarınızı bir mutfak dolabına üst üste dizmekten hoşlanmıyorsanız, burada gördüğünüz sıradışı mutfak dolabı tasarımı çok hoşunuza gidebilir. Tabakların düzgün ve derli toplu bir şekilde yerleştirilmesini ana fikir olarak merkeze alan bu mutfak dolapları, ilginç tasarımlarıyla da dikkat çekmeyi başarıyorlar.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir